Przejdź do treści głównej

Rusza festiwal poświęcony prawom człowieka

autor(ka): Urząd m.st. Warszawy
2017-12-07, 16:55
archiwalne
Dzisiaj, 7 grudnia, rozpoczyna się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal ten łączy wybitne kino dokumentalne i jego twórców oraz obrońców praw człowieka. Wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową m.st. Warszawy.

Trwający do 14 grudnia festiwal stanie się więc przestrzenią spotkania, debaty i współpracy, szczególnie cennych właśnie dzisiaj, w czasach globalnego kryzysu praw człowieka. W programie festiwalu znalazły się m.in. filmy z najważniejszych światowych festiwali: Berlinale, Cannes, Sundance i Karlowych Warów. Festiwal to jeden z największych na świecie festiwali poświęconych prawom człowieka, wraz ze swoją edycją objazdową i internetową docierający rocznie do ponad 100 000 widzów. W programie 17. edycji festiwalu znalazło się ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata, wybranych z około 1500 tytułów wziętych pod uwagę przez Komisję Selekcyjną.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie 14 nowych, wybitnych dokumentów poruszających rozmaite, ale zawsze ważne tematy związane z prawami człowieka. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.

W programie 17. edycji WATCH DOCS znajdą się dwa przeglądy tematyczne, poświęcone problemom aktualnym i żywo dyskutowanym w Polsce. We współpracy z Naczelną Radą Adwokacką WATCH DOCS gości w tym roku dokumentalną edycję przeglądu „Adwokat w roli głównej”, a prezentowanym filmom towarzyszyć będzie międzynarodowa dyskusja panelowa o prawnikach w sytuacji załamania państwa prawa. Druga retrospektywa tematyczna tegorocznego WATCH DOCS – „Ciało pod kontrolą” – zaprezentuje filmy ukazujące problemy społecznej kontroli nad ludzkim ciałem i zdrowiem z punktu widzenia praw człowieka i bioetyki.

Program filmowy 17. WATCH DOCS to także cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Dyskretny urok propagandypanorama dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, Nowe filmy polskie zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych sezonu oraz Na krótko sekcja filmów krótkometrażowych, otwarta także na formy eksperymentalne i animację.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie belgijski reżyser Thierry Michel, uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, przyznawaną przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W programie WATCH DOCS znalazła się retrospektywa twórczości Thierry’ego Michela, a 14 grudnia festiwal zamknie pokaz jego najnowszego filmu „Dzieci przypadku” (‘Children of Chance’).

Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2018 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 40 polskich miast.

Zasady wydawania bezpłatnych biletów.

www.watchdocs.pl

www.facebook.com/WATCHDOCSFILMFESTIVAL


Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Data wydarzenia: od 2017-12-07 do 2017-12-14
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • prawa człowieka
  • sztuka
  • wielokulturowość