Przejdź do treści głównej

Premiera słuchowiska "Moja podróż do Rosji"

autor(ka): Mikołaj Syska
2017-12-07, 14:04
archiwalne
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego zaprasza na podróż do Rosji z Antonim Słonimskim, Michal Borczuch, Marcin Cecko, Pleq "Bartosz Dziadosz", Marta Malikowska, Jacek Sotomski, Dominik Strycharski Doministry, Katarzyną Szyngierą i Krzysztofem Zarzeckim.

Żeby udać się z Antonim Słonimskim, Michałem Borczuchem, Marcinem Cecko, Bartoszem Dziadoszem, Martą Malikowską, Jackiem Sotomskim, Dominikiem Strycharskim, Katarzyną Szyngierą i Krzysztofem Zarzeckim w podróż do Rosji, zapraszamy nad Wisłę. 7 grudnia o godzinie 20 w Powidokach odbędzie się premiera wydanego przez Krytykę Polityczną słuchowiska „Moja podróż do Rosji”.

Prezentacji utworu towarzyszyć będzie oryginalny program muzyczny i set djski przygotowany przez twórców słuchowiska. Będą też płyty. Za darmo.

"Moja podróż do Rosji" - słuchowisko

część pierwsza twórcy: Michał Borczuch i Bartosz Dziadosz

część druga twórcy: Katarzyna Szyngiera i Jacek Sotomski

część trzecia twórcy: Dominik Strycharski i Marcin Cecko

obsada: Marta Malikowska i Krzysztof Zarzecki

koncepcja: Wojtek Zrałek-Kossakowski

nagrania: Marcin Lenarczyk, Marcin Popławski w Soundmaking Studio w Warszawie

mastering: Marcin Lenarczyk

oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta

produkcja: Mikołaj Syska, Krytyka Polityczna

Za zgodę na wykorzystanie tekstu "Moja podróż do Rosji" Antoniego Słonimskiego serdecznie dziękujemy Towarzystwu Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach

Pomysł był w gruncie rzeczy prosty. Wynikał bezpośrednio z tekstu Słonimskiego. Z wyraźnego i kluczowego w nim pęknięcia. Już na początku pochodzącego z 1932 roku zbioru reportaży „Moja podróż do Rosji” czytamy bowiem: „Czy jadę do kraju czerwonego terroru, czy do państwa żywego socjalizmu, o którym przecież każdy z nas marzył od dziecka? (…) Męczy niemożność urobienia sobie, wypracowania obrazu, który nas czeka, a jest to cechą natury ludzkiej, że wychodzimy naprzeciw nieznanego z niepokojem. Przychodzą kolejno coraz gwałtowniejsze fale sceptycyzmu i entuzjazmu. I już nie jestem sam w przedziale. Jest nas trzech. Po prawej mojej stronie zasiadł, nogę na nogę założywszy, Sceptyk o bacznem i przenikliwem spojrzeniu. Pan ten ma w sobie coś nieprzyjemnego, ale nie można mu odmówić inteligentnego wyrazu twarzy. Po lewej stronie siedzi Entuzjasta. Już teraz przylgnął twarzą do szyby i wygląda z niecierpliwością nocy, za którą przyjdzie nowy dzień za granicą świata przeszłości. Wybaczcie, że ci dwaj będą nam towarzyszyli przez cały czas wycieczki”. No więc pęknięcie. Jak oddać je w słuchowisku? Po prostu: pęc je. Dlatego też tekst Słonimskiego dość arbitralnie podzieliłem na trzy mniej więcej równe części i - równie arbitralnie - przydzieliłem je trzem (znakomitym) reżysersko-muzycznym duetom. Każdy z duetów realizował swoją część niezależnie od i bez konsultacji z pozostałymi zespołami. Łącznikiem między trzema rozdziałami miał być sam tekst Słonimskiego oraz dwójka - jako i dwóch było towarzyszy podróży autora - czytających go (wybitnych) aktorów. Takie były wstępne założenia. Rezultat(y) mogą Państwo usłyszeć na płycie. Dziękując bardzo wszystkim realizatorom i osobom zaangażowanym w powstanie tego słuchowiska, zapraszam Państwa do podróży z Michałem Borczuchem, Marcinem Cecko, Bartoszem Dziadoszem, Martą Malikowską, Antonim Słonimskim, Jackiem Sotomskim, Dominikiem Strycharskim, Katarzyną Szyngierą i Krzysztofem Zarzeckim. Podróży chyba niekoniecznie tylko do Rosji… i niekoniecznie w roku 1932. Wojtek Zrałek-Kossakowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klasyka do usłyszenia 20./XX, część druga. kurator serii: Wojtek Zrałek-Kossakowski


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Krytyka Polityczna
Miejsce: Powidoki, Powidoki Wybrzeże Kościuszkowskie 22 , 00-390 Warszawa, woj. Mazowieckie
Data wydarzenia: 2017-12-07
Organizator:

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego

Adres:

Foksal 16, 00-372 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 505 66 90

Faks:

22 505 66 84

E-mail:

redakcja@krytykapolityczna.pl

Www:

http://www.krytykapolityczna.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • historia
  • kultura
  • wielokulturowość