Przejdź do treści głównej

Warszawa. Debata na UW o etyce słowa z autorami książki "Narracje o narodowcach i walce z aborcją"

autor(ka): Katarzyna Kowalska
2017-10-17, 16:07
archiwalne
Jak rozmawiać o rzeczach trudnych? Jak znaleźć wspólny język i prowadzić dialog? O mowie nienawiści i językowym hejcie, o szacunku do rozmówcy i etycznych sposobach posługiwania się słowem w dyskusji z przeciwnikiem będziemy dyskutować z autorami książki oraz socjolożką prof. Iwoną Jakubowską-Branicką. Wstęp wolny. 26 października 2017, godz. 18, Wydział Polonistyki UW (Kampus Główny UW, ul. Krak. Przedmieście 26/28), sala 4 (parter).

Jak rozmawiać o rzeczach trudnych? Jak znaleźć wspólny język i prowadzić dialog? Kwestia etyki słowa wydaje się być kluczowa we współczesnych dyskursach publicznych.

O mowie nienawiści i językowym hejcie, o szacunku do rozmówcy i etycznych sposobach posługiwania się słowem w dyskusji z przeciwnikiem będziemy dyskutować z autorami książki, Pawłem Trzaskowskim i Urszulą Wysocką, oraz prof. Iwoną Jakubowską-Branicką z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Gościć będziemy także prof. Mirosława Karwata z Instytutu Nauk Politycznych UW oraz przedstawicieli Koalicji przeciwko mowie nienawiści, fundacji Równość.info, Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, komitetu Ratujmy kobiety i Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Spotkanie poprowadzi prof. Anna Cegieła, kierownik Obserwatorium Etyki Słowa.

Zapraszamy w czwartek 26 października 2017 o godz. 18 na Wydział Polonistyki UW (Kampus Główny UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), sala 4 (na parterze).

W czasie spotkania będzie można zakupić książkę P. Trzaskowskiego i U. Wysockiej „Narracje o narodowcach i walce z aborcją z perspektywy etyki słowa” w cenie 25 zł.

Notki o dyskutantach:

Prof. dr. hab. Iwona Jakubowska-Branicka

Socjolog, specjalizuje się w problematyce dotyczącej teorii demokracji współczesnej, praw człowieka, psychologii polityki i socjotechniki propagandy politycznej. Pracownik Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW. Autorka m.in. monografii „O dogmatycznych narracjach. Studium nienawiści” oraz „Czy jesteśmy inni? Czyli w poszukiwaniu absolutnego autorytetu”.

Dr hab. Anna Cegieła

Adiunkt w Zakładzie Edytorstwa i Stylistyki IPS, kierownik Obserwatorium Etyki Słowa. Pięciokrotna laureatka nagrody rektorskiej, otrzymała nagrodę ministra za pracę doktorską. Do jej zainteresowań naukowych należą etyka słowa, kultura języka, stylistyka i język dyskursu. Autorka m.in. „Słowa i ludzie. Wprowadzenie do etyki słowa” i „Moralność w perspektywie słownika i wypowiedzi”.

Mgr Paweł Trzaskowski

Doktorant w Zakładzie Edytorstwa i Stylistyki w Instytucie Polonistyki Stosowanej na Wydziale Polonistyki UW. Pracownik Obserwatorium Etyki Słowa UW, sekretarz i członek Zespołu Etyki Słowa RJP PAN. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół etyki słowa, języka mediów i polityki. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat pragmalingwistycznego obrazu nienawiści, a w szczególności zjawiska hejtu i mowy nienawiści.

Mgr Urszula Wysoka

Doktorantka w Zakładzie Edytorstwa i Stylistyki Instytutu Polonistyki Stosowanej na Wydziale Polonistyki UW. W 2014 roku otrzymała tytuł magistra za pracę „ Język jako narzędzie walki o zakaz aborcji w sporze Frondy.pl z liberalizmem światopoglądowym”. Jest członkiem i jednym z założycieli koła naukowego Colloquia Ethica działającego przy Wydziale Polonistyki UW. Od 2013 roku pracuje w Obserwatorium Etyki Słowa. W swojej pracy naukowej bada kwestie związane z etyką słowa i dyskursem populistycznym.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Księgarnia Polon
Miejsce: Wydział Polonistyki UW, sala nr 4 (parter), Kampus Główny UW. ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: 2017-10-26
Organizator:

Księgarnia Polon

Adres:

ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

665732531

E-mail:

ksiegarniapolon@uw.edu.pl

Www:

http://ksiegarniapolon.uw.edu.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • przeciwdziałanie przemocy
  • równość
  • społeczeństwo obywatelskie