Przejdź do treści głównej

Warszawska Olimpiada Seniorów 2017

autor(ka): Urząd m.st. Warszawy
2017-10-12, 15:08
archiwalne
W niedzielę, 15 października, na terenie miejskiego stadionu przy ul. Konwiktorskiej 6, stołeczni seniorzy podejmą sportowe wyzwania podczas pierwszej edycji Warszawskiej Olimpiady Seniorów. Zawodnicy będą rywalizować w wybranych dyscyplinach olimpijskich i konkurencjach rekreacyjnych.

– Warszawska Olimpiada Seniorów to pierwsze tak duże wydarzenie organizowane przez stolicę, a odpowiadające na potrzeby osób w wieku 60+. Zdrowie i sprawność fizyczna są podstawą udanego życia, szczególnie w środowisku seniorów i pragnę podkreślić, że sprawom tym poświęcamy dużą uwagę w działaniach miasta – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Życzę uczestnikom olimpiady spektakularnych zwycięstw, ale przede wszystkim świetnej zabawy, bo oprócz zmagań sportowych, wydarzeniu będą towarzyszyć także liczne atrakcje towarzyskie i rekreacyjne.

Warszawska Olimpiada Seniorów jest jednodniową imprezą o charakterze sportowo-rekreacyjnym dedykowaną osobom w wieku 60+. To pierwsza tak dużą inicjatywa odpowiadająca na potrzeby nestorów, którzy chcą rozwijać swoją aktywność fizyczną. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 15 października, na terenie sportowego ośrodka „Polonia” przy ul. Konwiktorskiej 6, w godz. 11.00-15.00.

Zmagania prowadzone będą w kilku dyscyplinach olimpijskich. Będą to m.in.: bieganie, pływanie, pchnięcie kulą, skok w dal, strzelanie z łuku czy broni pneumatycznej, a także rywalizacja na ergometrach wioślarskich. Seniorzy będą mogli również przetestować swoje siły w wybranych konkurencjach rekreacyjnych, takich jak mini golf, strzały piłką na bramkę, piłkarzyki, narciarze, mini ping pong, slalomy, biegi, labirynty, zajęcia gimnastyczne i aerobowe, aqua aerobik, nordic walking czy yoga.

Zawody rozgrywane będą w trzech kategoriach wiekowych: poniżej 70 lat, 70-79 lat, powyżej 80 lat. Każdy z uczestników otrzyma pakiet okolicznościowych gadżetów, w którym znajdą się pamiątkowa koszulka, kubek i chusta. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostaną udekorowani medalami – trofeami potwierdzającymi udział w tym sportowym wydarzeniu.

Dodatkowo obok części sportowej zaplanowano wiele niespodzianek rekreacyjnych, które będą skierowane do wszystkich bez względu na wiek i poziom sportowego zaawansowania. Uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w szeregu atrakcyjnych konkurencji, konkursów i zabaw prowadzonych przez animatorów. Czeka na nich również Miasteczko Zdrowego Seniora, gdzie będą mogli skorzystać z darmowych badań oraz porad zdrowotnych (m.in. pomiary tętna, cukru, tkanki tłuszczowej). Organizatorzy przewidzieli także poczęstunek, który będzie przygotowany w specjalnej strefie gastronomicznej.

Zachęcamy seniorów do podjęcia sportowego wyzwania i wspólnej zabawy podczas pierwszej edycji Warszawskiej Olimpiady Seniorów. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: , tel. 22 834 76 98 (w godz. 14.00-18.00). Istnieje również możliwość zapisów na miejscu przed zawodami. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia są tutaj.

Wstęp na imprezę jest wolny.

Warszawska Olimpiada Seniorów organizowana jest przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Chomiczówka”, a realizowana ze środków m.st. Warszawy.

Warszawscy seniorzy

W stolicy mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60 roku życia. Z roku na rok seniorów będzie coraz więcej, dlatego miasto podejmuje intensywne działania, aby ten wiek był kolejnym dobrym i ciekawym etapem w życiu, prowadząc m.in. specjalnie dedykowane programy aktywności fizycznej.

W tej chwili ponad 100 tysięcy seniorów korzysta z ponad 200 różnorodnych projektów sportowych i rekreacyjnych prowadzonych w instytucjach miejskich. Są to m.in. programy „Senior starszy sprawniejszy” czy „Aktywny senior”. Zajęcia realizowane są głównie w ośrodkach sportu i rekreacji, obiektach Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA oraz w Parku Kultury w Powsinie. W tym zakresie ważna jest współpraca dzielnic m.st. Warszawy, organizacji pozarządowych, a także lokalnych centrów działań dla seniorów. Istotną rolę we wspieraniu miejskich programów spełniają również lokalne instytucje kultury i pomocy społecznej oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Seniorzy najchętniej uczestniczą w zajęciach z gimnastyki i pływania. Wielkim powodzeniem cieszy się także aqua aerobic, nordic walking, yoga oraz taniec. Z badań prowadzonych wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego wynika, że aktywność fizyczna trzy razy w tygodniu po 30 minut przez trzy miesiące przynosi niebywałe efekty w poprawie kondycji, która może wzrosnąć nawet o blisko 30%. Ruch i umiarkowany wysiłek fizyczny jest więc zbawienny, jeśli chodzi o zachowanie dobrej kondycji w jesieni życia.

Mając na uwadze rosnącą liczbę seniorów (grupa ta stanowi obecnie ponad 22% populacji miasta), miasto wspiera programy aktywności fizycznej zgodnie ze Strategią Warszawa 2030, która zakłada, że stolica będzie miastem otwartym, przyjaznym i wygodnym dla wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Data wydarzenia: 2017-10-15
Organizator:

Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Chomiczówka"

Adres:

Pabla Nerudy 1, 01-926 Warszawa-Bielany, woj. mazowieckie

Tel.:

22 884 76 98

Faks:

22 834 76 98

E-mail:

tkkfchomiczowka@o2.pl

Www:

http://tkkfchomiczowka.waw.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • integracja społeczna
  • seniorzy
  • sport, wypoczynek