Przejdź do treści głównej

Pierwszy weekend “Found footage: ożywianie archiwów”

autor(ka): Fundacja Okonakino
2017-10-10, 15:43
archiwalne
Fundacja Okonakino zaprasza do udziału w pierwszym weekendzie “Found footage: ożywianie archiwów”, który odbędzie się w dniach 14-15 października 2017 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37. Wstęp na projekcje i dyskusje jest wolny.

Na warsztaty obowiązują zapisy.

Zobacz pokazywane premierowo w Polsce filmy wykorzystujące archiwa

Już 14-15 października odbędzie się pierwsza odsłona projektu „Found footage: ożywianie archiwów”. W programie pokazy pierwszy raz pokazywanych w Polsce filmów, których autorzy wykorzystują archiwalne materiały filmowe, nadając im nowe znaczenia. Odbędą się dyskusje, które pozwolą ocenić potencjał takich zabiegów artystycznych w tworzeniu współczesnych repozytoriów obrazów archiwalnych. Przyjdź na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37. Wstęp wolny!

Found footage to technika konstrukcji dzieła filmowego oparta na montowaniu "obrazów znalezionych". W tym procesie dochodzi do zmiany kontekstu (rekontekstualizacji) gotowego materiału filmowego. Dzieła found footage często ujawniają sprzeczności i zakłamania dominujących dyskursów. Przyczyniają się do tworzenia współczesnego repozytorium obrazów historycznych i archiwalnych. W cyklu „Found footage: ożywianie archiwów” pokazane zostaną filmy, których autorzy w różny sposób zmieniają kontekst „znalezionego materiału filmowego”.

Zobaczymy filmy zarówno polskich jak i zagranicznych twórców.

Więcej informacji o projekcie:

https://www.ozywianiearchiwow.com/

https://homemoviedaywarsaw.com/

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/495844627458195/

Rodzinne historie opowiedziane od nowa

W programie projektu “Found footage: ożywianie archiwów” przewidziane są projekcie docenionych na świecie, pokazywanych premierowo w Polsce filmów. W sobotę 14 października o godz. 14 odbędzie się pokaz filmu Merilee Bennett "A Song of Air" (1988, 28 min). Autorka wykorzystując domowe archiwum rodzinnych filmów nakręconych przez ojca, przedstawia obraz "typowej" australijskiej rodziny lat 50. Używając obrazów zarejestrowanych na taśmie 16 mm, przedstawia historię wyzwalania się z patriarchalnej opresji.

Więcej o filmie „A Song of Air”:

https://www.ozywianiearchiwow.com/merilee-bennett-a-song-of-air-1988-28-min

Także relacje z ojcem są jednym z wątków projektu Zuzanny Janin “Majka from the Movie”, 2012. W 2009 roku artystka rozpoczęła realizację liczącego obecnie 9 odcinków (wraz z trailerem autorstwa Tomasza Kozaka) pierwszego artystycznego serialu. Powstał on na bazie kultowego "Szaleństwa Majki Skowron", emitowanego przez TVP w latach 70., w którym rolę Majki grała sama artystka. Serial opowiadał historię córki, która ucieka z domu po konflikcie z ojcem. Po pokazach filmów "A Song of Air" i "Majka from the Movie" odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział Zuzanna Janin i Małgorzata Radkiewicz.

Więcej o projekcie „Majka from the Movie”:

https://www.ozywianiearchiwow.com/zuzanna-janin-majka-from-the-movie-2012

Niezwykły urok taśmy Kodachrome Super-8

Także w sobotę 14 października o godz. 17 pokaz filmu Richarda Funga “Sea In The Blood" (2000, 26 min.) i filmów Wilhelma Sasnala “Mojove” i “Kodachrome”. Kodachrome to klisza fotograficzna wprowadzona na rynek w 1935 roku przez firmę Eastman Kodak. W połowie lat 60. stała się niezwykle popularna wśród filmowców-amatorów. Przesycone kolory i drobne ziarno, charakteryzujące powstające na Kodachrome filmy, stały się nieodłączną częścią zapisanych na taśmie rodzinnych wspomnień. Ten materiał filmowy i związane z nim konteksty są tematem filmu Wilhelma Sasnala, którego prace zostały z polską premierą filmu „Sea In The Blood” Richarda Funga.

"Sea In The Blood" to osobisty dokument, ukazujący dwie bardzo ważne relacje w życiu reżysera. Pierwsza z nich to więź z siostrą, dotkniętą talasemią (grec. "morze we krwi"). Druga to relacja z partnerem, który zmaga się z chorobą AIDS. Richard Fung wykorzystuje w filmie rodzinne zdjęcia z lat 50. i fotografie dokumentujące jego podróż z Europy do Indii, w którą wyruszył wraz z partnerem w 1977 roku, aby opowiedzieć intymną historię relacji z najbliższymi.

Po pokazach filmów "Sea In The Blood", "Mojove", "Kodachrome" odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział Paweł Mościcki i Dagmara Rode.

W niedzielę pierwszego weekendu „Found footage: ożywianie archiwów” kolejne polskie premiery docenionych na świecie filmów, których autorzy wykorzystują archiwalne materiały. O godz. 13 zostaną pokazane filmy Roberta A. Nakamury "Something Strong Within” (1995, 40 min.) wraz z filmami z projektu “Entuzjaści”//Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa: Leszka Boguszewskiego „Przed zmierzchem” (1976), Ryszarda Wawrynowicza „Narodziny człowieka”* (1963) oraz Macieja Korusa i Jerzego Ridana „Współczesna symfonia” (1971). Po pokazie dyskusja z udziałem Łukasza Rondudy i Leszka Boguszewskiego. O godz. 16 „The Miners’ Hymns” Billa Morrisona (2010, 52 min.) i „Jeden dzień w PRL” Macieja Drygasa (2005, 58 min.). Po filmie spotkanie z udziałem Macieja Drygasa i Jakuba Mikurdy.

Na wszystkie projekcje i dyskusje wstęp jest wolny. Odbędą się na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.

Na 21-22 października zaplanowano kolejną część projektu „Found footage: ożywianie archiwów”. W programie m.in. warsztaty, których uczestnicy stworzą własne filmy found footage. Na warsztaty obowiązują zapisy (zapisać można się, wysyłając maila na: . Koszt udziału w warsztacie wynosi 35 zł. W niedzielę odbędzie się Home Movie Day. Jeśli masz amatorskie filmy na 8mm, SUPER8 i 16mm, przynieść je. Konserwatorzy taśmy sprawdzą ich stan techniczny i dokonają najpilniejszych napraw. Doradzą, jak prawidłowo o nie dbać. W programie także pokaz najnowszego filmu Pétera Forgácsa i projekcja amatorskich z muzyką na żywo Mirona Grzegorkiewicza i Mateusza Franczaka.

W projekcie „Found footage: ożywianie archiwów” zostały wykorzystane filmy polskich twórców udostępnione przez Filmotekę Muzeum Sztuki

Nowoczesnej w Warszawie – partnera projektu. Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Against Gravity, Home Movie Day i Kinoteka.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu //Kultura – Interwencje 2017.


Źródło: Fundacja Okonakino
Data wydarzenia: od 2017-10-14 do 2017-10-15
Organizator:

Fundacja Okonakino

Adres:

Widok 5/7/9, 00-023 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • rozrywka
  • sztuka