Przejdź do treści głównej

30 września ulicami Warszawy przejdzie Piesza Masa Krytyczna. Piesi upomną się o swoje prawa

autor(ka): Stowarzyszenie Miasto jest Nasze
2017-09-21, 11:47
archiwalne
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze w ostatnią sobotę września o 12:00 z ronda de Gaulle’a w Warszawie wystartuje pierwsza w Polsce Piesza Masa Krytyczna. To wspólna akcja ruchów miejskich i organizacji społecznych z Warszawy, które skrzyknęły się, by walczyć o bezpieczeństwo i komfort pieszych w mieście.

Na stronie wydarzenia zainteresowanie zadeklarowało już prawie 1000 osób: https://www.facebook.com/events/128532301127439/

– Dlaczego idziemy? Bo wszyscy jesteśmy pieszymi, a jednak piesi w Warszawie nie są traktowani uczciwie – mówi Jan Mencwel z organizacji Miasto Jest Nasze. – Chodniki notorycznie są nierówne, niedostatecznie odśnieżane, źle odwadniane, zbyt wąskie, zastawione samochodami lub innymi przeszkodami. W wielu miejscach brakuje przejść dla pieszych, a istniejące przejścia są niebezpieczne. Nielegalne parkowanie ogranicza widoczność, a rozpędzone auta nie udzielają pierwszeństwa.

Statystyki dotyczące bezpieczeństwa pieszych są zatrważające. Co piąty pieszy, który ginie w Unii Europejskiej, ginie na polskich drogach. W Warszawie sytuacja jest wyjątkowo zła. 61% osób, które giną na warszawskich drogach to piesi. Co więcej, 2/3 śmiertelnych potrąceń ma miejsce na pasach, na których to kierowca musi udzielić pierwszeństwa pieszemu!

Ale nie chodzi jedynie o bezpieczeństwo, ale też o codzienny komfort poruszania się pieszo po mieście. Z danych wynika, że w dni powszednie 22% podróży w Warszawie wykonywane jest pieszo. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież szkolną, to aż 41% z tej grupy na co dzień dociera do szkoły właśnie na piechotę. Niestety, ta sytuacja nie ma odzwierciedlenia w stanie infrastruktury w mieście. Na infrastrukturę pieszą wydawane jest mniej niż 1,2% rocznego budżetu miasta. Notorycznie nieuporządkowane parkowanie, za wąskie i dziurawe chodniki, zbyt mała liczba przejść naziemnych, zepsute windy, irytujące i utrudniające życie „żółte przyciski“ to codzienność pieszych w Warszawie.

– Dlatego zapraszamy warszawiaków i warszawianki na Pieszą Masę Krytyczną. W sobotę 30 września o 12:00 zbierzemy się na rondzie de Gaulle’a i przejdziemy przez centrum Warszawy do siedziby Zarządu Dróg Miejskich – mówi Robert Buciak z Zielonego Mazowsza. – Nasza trasa będzie pokazywać najczęstsze problemy pieszych, które wszystkie można odnaleźć na krótkim odcinku środmiejskich ulic, którymi przemaszerujemy. Zapraszamy wszystkich, którzy mają dość niewygodnych przesiadek, przeciskania się między autami i uskakiwania przed rowerami na chodnikach.

Pieszą Masę Krytyczną organizują: Zielone Mazowsze, Miasto Jest Nasze, Piesza Wola, Zielone Mazowsze, Warszawski Alarm Smogowy, Stowarzyszenie Ochocianie, Lepszy Służewiec, Stowarzyszenie Wiatrak, Praskie Stowarzyszenie Michałów, Stowarzyszenie Żoliborzan, Bemowiacy.


Pliki do pobrania

Źródło: Stowarzyszenie Miasto jest Nasze
Data wydarzenia: 2017-09-30
Organizator:

Stowarzyszenie Miasto jest Nasze

Adres:

Litewska 10/15, 00-581 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

731 807 653

E-mail:

kontakt@miastojestnasze.org

Www:

http://miastojestnasze.org 

Organizator:

Zielone Mazowsze

Adres:

Koszykowa 67 lok. 21, 00-667 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 621 77 77

Faks:

22 621 77 77

E-mail:

biuro@zm.org.pl

Www:

http://www.zm.org.pl 

Organizator:

Stowarzyszenie "Lepszy Służewiec"

Adres:

Balonowa 8, 02-635 Warszawa-Mokotów, woj. mazowieckie

E-mail:

wasz@lepszysluzewiec.pl

Www:

http://www.lepszysluzewiec.pl 

Organizator:

Stowarzyszenie Żoliborzan

Adres:

Czarnieckiego 86/88 lok. 4, 01-541 Warszawa-Żoliborz, woj. mazowieckie

Tel.:

601 963 173

E-mail:

zoliborzanie@gmail.com

Www:

http://www.zoliborzanie.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • bezpieczeństwo
  • miasto
  • prawa obywatela
  • ruchy miejskie