Przejdź do treści głównej

Parada Seniorów. Będzie radośnie, będzie się działo!

autor(ka): Paulia Wajszczak
2017-08-31, 00:52
archiwalne
Parada Seniorów 2016 (fot. Magdalena Starowieyska i Darek Golik, Fundacja Zaczyn)
Wielka mobilizacja najbardziej energetycznych osób w Polsce! W najbliższy weekend na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się już czwarta Parada Seniorów, organizowana przez Fundację Zaczyn.

Seniorzy, ich znajomi i rodziny zbierają się w samo południe, w sobotę, 2 września 2017 r., na Rondzie de Gaulle'a. Stąd przemaszerują ulicą Nowy Świat aż do kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, prosto na Piknik Pokoleń.

W Paradzie Seniorów weźmie udział około 10 tys. osób z całej Polski, a także z Niemiec, Węgier, a nawet z Macedonii. 
W Polsce mieszka obecnie około 10 mln osób po 60. roku życia. Z prognoz wynika, że starszych ludzi będzie coraz więcej i za kilkanaście lat aż 40% polskiego społeczeństwa będzie raczej starsze niż młodsze.

Wielka mobilizacja

Wśród seniorów, którzy wybierają się do Warszawy w najbliższą sobotę, są reprezentanci 110 polskich miejscowości. Zarówno tych bardzo dużych, jak np. Gdańsk, z którego przyjedzie do stolicy pełen autokar seniorów, jak i bardzo małych, jak np. gmina Boćki z województwa podlaskiego.

– Wiemy na pewno, że autokarami przyjedzie do nas ponad 50 grup z różnych części Polski. Część wypraw pomogliśmy sfinansować z dotacji od Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz z darowizn od indywidualnych sponsorów. Niektóre autokary z seniorami przyjadą dzięki swoim lokalnym samorządom, np. z Gdańska czy Starachowic – opowiada Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn.


Kim są osoby, które mimo rozmaitych trudności związanych z finansami, wiekiem czy odległością (będzie też reprezentacja np. ze Szczecina) decydują się na podróż do Warszawy, aby przeparadować po głównych ulicach stolicy? Większość to lokalni aktywiści, członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, działacze innych stowarzyszeń dedykowanych osobom starszym lub integracji międzypokoleniowej. Kwiat polskich seniorów. Różnorodny i bogaty w odcienie. Osoby, którym mimo 60-kilku, a czasem 90-kilku lat przeżytych w kraju o niełatwej przecież historii – nadal chce się działać, żyć, walczyć, starać się i rozwijać.

Ta grupa zasługuje na uwagę

To już czwarta Parada Seniorów i Piknik. A początki – jak to często bywa – były trudne.

– W jednym z naszych projektów dotyczących aktywizacji społecznej zaczęliśmy wydawać pismo „Zdaniem Seniora”. Gazeta ukazuje się do dziś, wydawana jest w 100 tys. egzemplarzy, a przygotowują ją dziennikarze-seniorzy. Wokół tego projektu zebrała się grupa „starszych” osób, które okazały się być wyjątkowo aktywne. Ponad połowa z nich startowała w rozmaitych wyborach, próbując na poważnie włączyć się w życie społeczne – opowiada Przemysła Wiśniewski. – Wspólnie zastanawialiśmy się, w jakiej formie aktywizować seniorów na szerszą skalę. Co jeszcze można zrobić? Wpadliśmy na pomysł parady. Baliśmy się, że to może zbyt radosna, frywolna forma, że będziemy postrzegani jako infantylni. Ale tak się nie stało.

Zorganizowanie Parady Seniorów w 2013 r. się nie powiodło. Rok później było dużo lepiej. Organizacją zajmowały się trzy osoby z Fundacji Zaczyn, większość kosztów pokryła Fundacja. Trudno było znaleźć sponsorów, nikt nie chciał uwierzyć, że się uda. A jednak z roku na rok frekwencja jest coraz większa i coraz łatwiej o sponsorów.

Parada znalazła nawet swoich naśladowców. W ciągu ostatnich trzech lat zorganizowano kilkanaście lokalnych Parad Seniorów w różnych częściach Polski. Na przykład w mazowieckiej gminie Drobin udało się lokalnym aktywistom-seniorom zebrać 800 osób, które razem przeszły przez centrum miasta.

– Na początku sądziliśmy, że Parada może być dobrym narzędziem, aby zabiegać o zmiany legislacyjne, postulować innowacje na poziomie polityki społecznej państwa. Ale z naszych doświadczeń wynika, że nie wszyscy seniorzy tego chcą. Hasła, jakie pojawiają się na Paradzie, są bardzo różne. Jedni chcą zmian, inni są szczęśliwi z tym, co jest. I chcemy tę różnorodność pokazać i podkreślać – mówi Przemysław Wiśniewski.

Polscy seniorzy nie są grupą homogeniczną, jednolitą, którą łatwo zdefiniować. Z pewnością jest ich dużo.

– Chcemy zatem przypominać, że tak duża grupa ludzi zasługuje na uwagę, tym bardziej, że póki co, oferta dla nich jest raczej skromna. Warto zmieniać rzeczywistość dzisiejszych seniorów, bo obecne 20-30-latki za jakiś czas same będą seniorami – zauważa Wiśniewski.

 

 

Pokolenia na pikniku 


Po raz pierwszy w historii tej imprezy Piknik Pokoleń, odbywający się po Paradzie, rozgości się w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego.

Około godz. 13.00 piknik otworzą warsztaty Joga Śmiechu. Potem wystąpią Cheerleaderki 50 +, ekspert żywieniowy Konrad Gaca, nazywany przez niektórych chudotwórcą, a o 14.00 rozpocznie się koncert Tercetu Egzotycznego. Zespół powstał w 1963 roku i obok Trubadurów jest najstarszym, wciąż aktywnym zespołem muzycznym w Polsce z wokalistką, Izabelą Skrybant-Dziewiątkowską (rocznik 38.) na czele. Tercet gra muzykę w stylu latynoamerykańskim. Tuż przed 16.00 przewidziano występ DJ Wiki, także rocznik 38, najstarszej didżejki w Polsce i z pewnością jednej ze starszych na świecie. Dj Wika (w rzeczywistości Wirginia Szmyt) para się muzyką i działaniami społecznymi na rzecz osób starszych i integracji międzypokoleniowej. 
Z wykształcenia jest pedagogiem. Przez wiele lat pracowała w ośrodkach dla tzw. trudnej młodzieży. 


Wśród piknikowych atrakcji będą również warsztaty teatru ulicznego, sztuka malowania henną, warsztaty ceramiczne, gimnastyka umysłu i bezpłatny poczęstunek.

Zmiana wymaga odwagi

Podczas Pikniku Pokoleń Fundacja Zaczyn i Promedica24, tegoroczny główny partner wydarzenia, zainaugurują kampanię społeczną „Odważ się na zmiany”. Kampania trwać będzie przez kolejnych kilka miesięcy, a jej celem jest zainicjowanie zmian zarówno w społecznych oczekiwaniach wobec osób po pięćdziesiątce, jak i w przestrzeni publicznej, w której żyją.

– Zrobiliśmy badania wśród osób 50+. Pytaliśmy, czego brakuje im w życiu, czy chcieliby coś zmienić, w jakiejkolwiek sferze, tak aby życie stało się przyjemniejsze, bardziej satysfakcjonujące. Okazało się, że najbardziej przeszkadza im stereotyp „staruszka w bamboszach”, któremu wypada jedynie siedzieć pod pierzyną i ewentualnie robić na drutach. Aktywne kobiety po sześćdziesiątce mówiły, że są postrzegana jako nieco zwariowane albo ekscentryczne tylko dlatego, że podróżują, uczą się albo tańczą – opowiada Przemysław Wiśniewski. 


W trakcie Pikniku Pokoleń odbędą się debaty o tym, jak być szczęśliwym w wieku senioralnym, co wypada seniorowi, a co nie, jak o siebie zadbać i jak przeciwstawiać się stereotypom. Czy ci, którzy ciągle spragnieni są przygód mają prawo ich szukać? Czy ci, którzy chcą tylko spokoju, mogą sobie odpoczywać? W dyskusjach wezmą udział m.in. Hanna Bakuła, Beata Pawlikowska czy dr Andrzej Sankowski, chirurg plastyczny.

W tym roku partnerem strategicznym Parady została Grupa Adamed. Wydarzenie współfinansuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urząd m. st. Warszawy.
 Patronami wydarzenia są Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys. 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź
serwis wiadomosci.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Data wydarzenia: 2017-09-02
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • aktywność obywatelska
  • antydyskryminacja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • integracja społeczna
  • polityka społeczna
  • seniorzy