Przejdź do treści głównej

Mobilny Punkt Fundacji Edukacji Społecznej rusza na ulice Warszawy

autor(ka): Fundacja Edukacji Społecznej
2017-08-24, 13:28
użytkownik
Pierwszy polski mobilny serwis pomocy! Test na HIV, HCV i kiłę̨ w 10 minut na ulicach stolicy.

Problem zakażeń HIV i HCV wśród osób przyjmujących substancje psychoaktywne drogą iniekcji (tj. robiąc sobie zastrzyk), to w Polsce temat bardzo aktualny. W dalszym ciągu mamy problem z popularyzacją idei testowania się w kierunku HIV. Choć popularność heroiny maleje, na rynku pojawiają się wciąż nowe substancje, w tym stymulanty, z których część przyjmowana bywa dożylnie (np. mefedron). Wraz ze zmianami tzw. sceny narkotykowej postanowiliśmy zmieniać sposoby przeciwdziałania temu zjawisku.

W 2014 roku pod kierownictwem Agaty Kwiatkowskiej przeprowadzone zostało badanie pt. "Oszacowanie rozpowszechnienia zakażeń HIV i HCV wśród osób przyjmujących substancje psychoaktywne drogą iniekcji na terenie Warszawy i okolic – badanie pilotażowe”. Projekt został sfinansowany ze środków Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundation.

Ponad 70% przebadanych osób było zakażonych HCV, a prawie 15% miało HIV. Wszystkie osoby biorące udział w badaniu wykonały taki test po raz pierwszy w życiu. Dodatkowo badacze zaobserwowali, że podejmowanie najbardziej ryzykownych zachowań jest ściśle związane z tym, jak osoba używająca funkcjonuje, jakimi zasobami dysponuje oraz które jej potrzeby są zaspokojone. Badanie potwierdziło tezę, że osoby używające narkotyków w drodze iniekcji należą do grupy szczególnie narażonej na zakażenia HIV oraz HCV.

„Wyniki badania potwierdziły, że nawet w tak dużym mieście jak Warszawa, gdzie jest niewątpliwie najlepszy dostęp do serwisu leczenia uzależnień nadal wiele osób pozostaje poza systemem i nigdy do klasycznych placówek samodzielnie nie trafi. To my musimy wyjść do nich, jeździsz, szukać, rozmawiać z ludźmi, tak jak robią to pracownicy społeczni w innych dużych miastach Europy” – tłumaczy Agata Kwiatkowska.

Fundacja Edukacji Społecznej postanowiła podjąć wyzwanie i opracowała pierwszą w Polsce kompleksową ofertę mobilnego serwisu redukcji szkód w oparciu o dowody naukowe i filozofię redukcji szkód. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia i wiedzy zespołu Fundacji Polityki Społecznej PREKURSOR (dawna Fundacja Redukcji Szkód), której pracownicy współtworzą mobilny serwis.

„Zanim złożyliśmy swój projekt do Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii nawiązaliśmy współpracę z najprężniej działającymi europejskimi serwisami, wizyty studyjne w Rzymie i Frankfurcie były nie tylko ogromną dawką wiedzy, ale też praktyką zawodową pozwalającą nam dziś pewnie ruszyć na ulice Warszawy” – dodaje Kwiatkowska, pakując sprzęty do kampera.

W specjalnie przystosowanym kamperze można wykonać szybkie testy na HIV, HCV i kiłę, serwis to również szeroki dostęp do sprzętu do iniekcji (igły, strzykawki, gaziki, woda utleniona, naczynia), oddziaływania promujące bezpieczniejsze zachowania związane z iniekcjami i zdrowiem seksualnym, wsparcie i podstawową pomoc medyczną, wszystko w ramach szeroko rozumianej promocji zdrowia.

„Osoby uzależnione są szczególnie narażone na zakażenia HIV oraz HCV i dlatego potrzebują kompleksowej, specjalistycznej oferty testowania dostosowanej do ich sytuacji zdrowotnej i okoliczności życiowych. W przypadku HIV jest to szybka diagnostyka eliminująca pobranie materiału biologicznego tradycyjną drogą (tj. wkłucie). Badanie musi odpowiadać w sposób dostosowany do ich potrzeb, w miejscach, gdzie poza testowaniem klienci mogą uzyskać pomoc (medyczną, socjalną, prawną etc) i szeroko rozumiane wsparcie psychospołeczne. Nasz serwis nastawiony jest przede wszystkim na kontakt z użytkownikami” – tłumaczy prezes fundacji, Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

W ramach mobilnego serwisu klienci będą również otrzymywać wszystkie informacje, potrzebne na wypadek konieczności rozpoczęcia i kontynuowania terapii antywirusowej (ARV). Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia. Mobilny Punkt Fundacji Edukacji Społecznej rusza na ulice Warszawy.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Edukacji Społecznej
Organizator:

Fundacja Edukacji Społecznej

Adres:

Sewerynów 4 lok. 100, 00-331 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 646 48 86

Faks:

22 646 48 86

E-mail:

fes@op.pl

Www:

http://www.fes.edu.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ochrona zdrowia
  • osoby uzależnione
  • problemy społeczne, uzależnienia, profilaktyka