Przejdź do treści głównej

Dobre praktyki: Urząd rozdaje samochody

autor(ka): Paulina Wajszczak
2017-08-24, 03:51
Burmistrz Dzielnicy Śródmieście przekazuje kluczyki przedstawicielkom organizacji
Od kilku lat sprawne, chociaż wysłużone samochody, którymi jeździli pracownicy stołecznych urzędów bezpłatnie trafiają do NGO. W tym roku pozarządowy tabor wzbogacił się o jeden samochód osobowy i jeden dostawczy. Szczęściarze odebrali kluczyki 21 sierpnia 2017 r.

Co pewien czas urzędy modernizują swoją flotę samochodową. Kupują nowe pojazdy, pozbywają się starych. Te wysłużone, chociaż jeszcze sprawne mogą znaleźć nowego właściciela np. w drodze licytacji. W Warszawie jednak coraz częściej urzędnicy wybierają inny sposób, aby pozbyć się niepotrzebnych aut: oddają je w formie darowizny organizacjom pozarządowym.

Urząd Miasta Warszawa w latach 2013 i 2014 rozdał w ten sposób dziewięć samochodów. W tym roku zrobił to także Urząd Dzielnicy Śródmieście. Ogłoszenie o konkursie dla organizacji pozarządowych, które chciałyby „przyjąć” samochód ukazało się na stronach Urzędu Miasta oraz portalu ngo.pl na wiosnę 2017. Do oddania były dwa samochody z 2001 roku.

Szczęściarze

W rywalizacji o samochód wzięło udział 18 stowarzyszeń i fundacji z Warszawy.

– Podobne ogłoszenie widzieliśmy na stronie urzędu w 2014 roku, ale nie zdążyliśmy wziąć udziału w konkursie – opowiada Ola Ciechowska-Smereczyńska, prezeska Fundacji Ergo Sum. Fundacja pomaga osobom niepełnosprawnym, i wykluczonym społecznie. Ich podopiecznymi są m.in. osoby z autyzmem i ich rodziny. – Prowadzimy klubokawiarnię, w której pracuje 25 osób. Realizujemy dość duże zamówienia cateringowe. Czasami gotujemy dla 400 osób. Samochód więc bardzo by się przydał. Do tej pory zdani byliśmy na taksówki lub samochody z Ubera. A trzech naszych autystycznych pracowników ma prawo jazdy.

W tym roku zauważyli ogłoszenie na czas, wypełnili formularz zamieszczony na stronie Urzędu Miasta i udało się.

– Na początku sierpnia dostaliśmy informację, że przyznano nam samochód. Musieliśmy dosłać brakujące dane do umowy i teraz czekamy na jej podpisanie – mówi prezeska Ergo Sum.

Fundacja otrzymała samochód ciężarowy marki Peugeot Partner, rok produkcji 2001, kolor srebrny.

O ten sam duży samochód ubiegała się Fundacja Zwalcz Nudę. Organizacja promuje zdrowy styl życia i ciekawe spędzanie wolnego czasu.

– W sezonie niemal w każdy weekend bierzemy udział w różnych wydarzeniach, jeździmy po parkach z grami planszowymi. Używamy swoich prywatnych samochodów, czasem taksówek, a czasem ktoś musi wieźć wielkie walizki z grami miejskim autobusem. Nie stać nas na kupienie samochodu – opowiada Krystyna Radkowska, prezeska zarządu fundacji. O ogłoszeniu konkursu dowiedziała się z portalu ngo.pl na wiosnę 2017 roku. – Złożyliśmy wniosek, uzasadniliśmy naszą potrzebę, ale nie wierzyłam, że nam się uda. Myślałam, że to jeden z tych konkursów, w których z góry wiadomo, kto wygra. Zapomniałam o nim właściwie. Tymczasem już w kwietniu okazało się, że wygraliśmy. We wniosku prosiliśmy o ten większy samochód, ciężarowy, ale nam się nie udało, dostaliśmy osobowy. Tak czy inaczej, bardzo się cieszymy!

Fundacja Zwalcz Nudę dostanie granatowego Renault Lagunę z 2001 roku.

Kluczyki do „nowych” samochodów wręczono organizacjom 21 sierpnia 2017 r.

 

 

Darczyńcy

Urząd Dzielnicy Śródmieście po raz pierwszy przekazał wycofane samochody organizacjom pozarządowym.

– Mieliśmy dwa stare samochody i dwie opcje, co z nimi zrobić. Mogliśmy albo wystawić je na licytację, albo nieodpłatnie przekazać organizacjom pozarządowym. Burmistrz zarządził, że przekażemy organizacjom – mówi Krzysztof Przybysławski, który organizował całe przedsięwzięcie ze strony urzędu.

W kontaktach między urzędem dzielnicy a organizacjami pośredniczył Urząd Miasta Warszawa.

– Opublikowaliśmy ogłoszenie i formularz zgłoszeniowy na naszej stronie, bo urząd dzielnicy nie ma takiej bazy danych organizacji jak my. Pomogliśmy także w rozstrzygnięciu konkursu – mówi Paweł Zaczek, naczelnik Wydziału Wspierania Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. – Za mojej kadencji to pierwszy przypadek, gdy dzielnica przekazuje samochody organizacjom. Każda dzielnica sama decyduje o tym, jak rozporządza majątkiem miasta.

Urząd Miasta w Warszawie już od kilku lat przekazuje auta w formie darowizny organizacjom. Ostatnio w 2013 i 2014 roku.

– W 2013 roku przekazaliśmy samochody Fundacji „Pomoc potrzebującym”, Fundacji „Sławek”, Fundacji „Pomoc Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo”, Towarzystwu Pomocy Głuchoniemym oraz Stowarzyszeniu „Wyżyny”. Rok później samochody z urzędu miasta zostały przekazane Fundacji „Alter Eko”, Okręg Mazowiecki ZHR Warszawa, Fundacji „Pomoc na rzecz żołnierzy AK”, a także Stowarzyszeniu Rodziców i przyjaciół dzieci niewidzących i słabowidzących „Tęcza” – mówi Katarzyna Pieńkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

W 2014 roku do wzięcia były trzy Daewoo Lanosy (biały, zielony metalik i bordowy metalik) oraz Peugeot 406.

– Ogłoszenie znaleźliśmy gdzieś w prasie. Złożyliśmy wniosek i dostaliśmy Daewoo Lanosa – mówi pani ze Stowarzyszenia „Tęcza”. – Przez pierwsze kilka miesięcy musieliśmy go dość często naprawiać, wymienić kilka części, zainwestować kilka tysięcy złotych, ale od kiedy to zrobiliśmy, nasz samochód sprawuje się świetnie.

Wymagania

O samochód z Miasta ubiegać się mogą organizacje pozarządowe, które działają na rzecz mieszkańców Warszawy lub innych warszawskich organizacji pozarządowych. Liczy się reputacja organizacji – wszystkie wcześniejsze dotacje i umowy z Miastem powinny być rozliczone, a organizacja nie może zalegać z płaceniem podatków. Ważną częścią wniosku jest uzasadnienie. Organizacja musi wytłumaczyć, jak często i w jaki sposób będzie korzystać z samochodu, jak będzie opłacać koszty jego eksploatacji, amortyzacji i napraw.

– W tom roku w komisji konkursowej były cztery osoby. Najpierw każdy z nas sam przeglądał aplikacje konkursowe i wybierał swoich faworytów, potem spotkaliśmy się i podzieliliśmy wnioskami. Okazało się, że każdy wybrał mniej więcej te same 3-4 organizacje. Większość zgłoszeń dotyczyła samochodu dostawczego. Dwie fundacje, które wybraliśmy najlepiej uzasadniły, że samochód jest im potrzebny oraz, że będą go mogły utrzymać – opowiada Monika Chrzczonowicz, członkini komisji konkursowej i Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji.

Nikt nie wie, kiedy i który ze stołecznych urzędów będzie chciał się pozbyć starych samochodów. Organizacje, zainteresowane otrzymaniem takiej darowizny, powinny śledzić stronę internetową warszawskiego Urzędu Miasta, strony internetowe swoich dzielnic lub portal warszawa.ngo.pl.

 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • komunikacja, transport
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją