Przejdź do treści głównej

Zwiedzaj Warszawę z Niepełnosprawnikiem

autor(ka): Piotr Todys
2017-08-21, 03:58
użytkownik
archiwalne
Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, Wikimedia Commons
Do końca wakacji zostały jeszcze dwa tygodnie. Niepełnosprawnik poleca kilka miejsc, które są nie tylko warte zobaczenia, ale też są dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Proponujemy miejsca dla dorosłych i dzieci, dla wielbicieli sztuki i techniki, ale też miejsca, gdzie można wypocząć. Oczywiście wszystkie informacje o dostępności znajdziecie na stronie www.Niepelnosprawnik.pl.

Na początek coś mniej oczywistego. Muzeum Neonów przy ulicy Mińskiej 25 powstało, by chronić, odnawiać i dokumentować reklamy świetlne – neony. Stała kolekcja muzeum składa się z około stu starych neonów, które można zobaczyć z bliska i przypomnieć sobie trochę już zapomnianą szlachetną sztukę reklamy.

Muzeum dostępne jest dla osób poruszających się na wózkach, a osoby niewidome mogą przyjść z psem przewodnikiem.

Melomanów i nie tylko ich zaprasza Muzeum Fryderyka Chopina przy ulicy Tamka 43. Muzeum oferuje interaktywną formę zwiedzania i opowieści o życiu Fryderyka Chopina. Multimedialna wystawa, dzięki pisanym komentarzom, daje możliwość zwiedzania osobom z niepełnosprawnością słuchu. Osoby głuche mogą skorzystać z filmów z tłumaczem języka migowego. Dla osób niewidomych przygotowano tyflografiki niektórych eksponatów. W muzeum jest dostosowana toaleta i pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem.

Łazienki Królewskie to najpiękniejszy park w Warszawie. To letnia rezydencja króla Stanisława Augusta bogata w klasycystyczne zabytki i wspaniałe ogrody. To miejsce do zwiedzania, ale też relaksu czy słuchania muzyki. Recitale chopinowskie odbywają się w każdą niedzielę do 24 września o godzinie 12.00 i 16.00.

Osobom poruszającym się na wózkach lub mającym kłopoty z poruszaniem się, a chcącym posłuchać muzyki pod pomnikiem Chopina, rekomendujemy wejście od strony Alej Ujazdowskich ze względu nad dużą różnicę poziomów w parku. Chcących zwiedzać dolną część Łazienek rekomendujemy wejścia od strony ulic: Agrykola, Myśliwiecka, Podchorążych. Zapraszamy też do zwiedzania Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Powozowni w Łazienkach przy ulicy Szwoleżerów 9. Muzeum dostępne jest z pomocą dla osób poruszających się na wózkach.

Centrum Nauki Kopernik przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 20 to miejsce, gdzie dzieci i dorośli mogą eksperymentować i poznawać osiągniecia najnowszej nauki. Dowiedzieć się, jak powstaje wir, zbudować most, wcielić się w rolę archeologa używającego robotów podczas wykopalisk, zagrać na laserowej harfie.

Budynek Centrum jest przestronny, z łatwym dostępem do eksponatów. Wyposażony jest w windy oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby starsze lub z niepełnosprawnością ruchu mogą wypożyczyć wózek inwalidzki pomocny przy zwiedzaniu Centrum. Do dyspozycji są osoby mogące prowadzić audiodeskrypcję i znające język migowy. W pobliżu jest parking z wyznaczonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin jest miejscem pokazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. To dobra przestrzeń dla tych, którzy chcą lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. W 2016 roku Muzeum zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Europejskie Muzeum Roku 2016.

Muzeum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Na każdym poziomie usytuowane są dostosowane toalety, wszystkie przestrzenie muzealne są dostępne dla osób poruszających się z psem asystującym, jest możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego. W holu głównym w kasach została zainstalowana pętla indukcyjna, jest także możliwość wypożyczenia naszyjnych pętli indukcyjnych. W holu głównym został zainstalowany terminal z tłumaczem Polskiego Języka Migowego do komunikacji z personelem muzeum.

 

W Niepełnosprawniku można znaleźć kilkaset dostępnych instytucji kultury, w tym teatrów, kin, muzeów. Zapraszamy do kulturalnej Warszawy, otwartej na osoby z niepełnosprawnością.

www.Niepelnosprawnik.pl to jedyna tego rodzaju wyszukiwarka w Polsce. Działa od 2007 roku. Znajdziecie tu Państwo ponad 10.000 dostępnych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami na terenie Warszawy: osób głuchych i niedosłyszących, osób niewidomych i niedowidzących, osób niesprawnych ruchowo, osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Audyty (pomiary obiektów) przeprowadzane są przez dwuosobowe zespoły, w oparciu o szczegółowe standardy korespondujące z przepisami prawa i zasadami uniwersalnego projektowania. W ramach audytów badane są sklepy, kina, restauracje, biblioteki, salony kosmetyczne, banki, szkoły, hotele, zakłady krawieckie, obiekty sportowe, urzędy i inne miejsca niezbędne każdemu w codziennym życiu.

Niepełnosprawnik jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Fundacja TUS: www.tus.org.pl, tel: 228520182, email: .


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: informacja własna organizatorów
Data wydarzenia: od 2017-08-17 do 2017-09-24
Organizator:

Fundacja TUS

Adres:

Woronicza 29a, 02-640 Warszawa-Mokotów, woj. mazowieckie

Tel.:

22 852 01 82

Faks:

22 852 01 82

E-mail:

tus@tus.org.pl

Www:

http://www.tus.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • hobby, zainteresowania
  • integracja społeczna
  • kultura
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • rekreacja
  • rozrywka
  • sztuka
  • turystyka, podróże