Przejdź do treści głównej

Pozarządowe Lokale Warszawy: Pracownia Duży Pokój

autor(ka): Paulina Wajszczak
2017-09-22, 05:56
archiwalne
Obchody 5-lecia Pracowni Duzy Pokój (fot. Pracownia Duży Pokój)
W Warszawie jest dużo miejsc, w których działają organizacje pozarządowe, przygotowując atrakcje i wydarzenia dla mieszkańców stolicy – czy to na skalę miasta, czy lokalną. Pozarządowe Lokale Warszawy to cykl serwisu warszawa.ngo.pl, w którym przybliżamy działalność warszawskich NGO. „Bohaterem” czwartego odcinka jest Pracownia Duży Pokój.

Kiedyś był tu bank. Róg ulic Wareckiej i Kubusia Puchatka leży jednak w pewnym oddaleniu od tzw. „głównych szlaków komunikacyjnych” i może dlatego banku już nie ma. Ponad 200-metrową przestrzeń wynegocjował z miastem kolektyw sześciu organizacji pozarządowych. Razem tworzą tu Pracownię Duży Pokój, która – obok prowadzenia działalności kulturalno-społecznej – udostępnia swój największy pokój wszystkim, którzy go potrzebują. Z programu „Sala na Próbę” korzystają artyści, działacze społeczni, edukatorzy, ale też „zwykli” obywatele zainteresowani kulturą. Mogą tu zorganizować swoją wystawę, próbę, warsztat czy debatę. Od marca 2011 r. zorganizowali prawie 4500 wydarzeń, czyli średnio niemal 700 rocznie.

 

 

Czynsz nie zawsze po równo

W Pracowni Duży Pokój działają: Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień (www.duzypokoj.org), Stowarzyszenie 61 (www.MamPrawoWiedziec.pl), Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna (www.etnograficzna.pl), Inicjatywa Wolna Białoruś (www.wolnabialorus.pl), Fundacja Picture Doc (www.picture-doc.org), Magazyn W Punkt (magazynwpunkt.com). W sumie jest to grupa około 20 osób. Postanowili pracować razem, bo samodzielne wynajęcie biura zjada ogromną część budżetu organizacji pozarządowej. Dla wielu z nich mogłoby to być zabójcze. Poza tym lubią się i chcieli się wspierać, robić coś wspólnie.

– Na czynsz nie zawsze składamy się po równo. Płaci ten, kto ma pieniądze, bo wiadomo, że w pozarządowych realiach bywają miesiące kiedy pieniędzy nie ma – opowiada Ania Czyżewska z Pracowni Etnograficznej.

 

 

Zrzutka na podłogę

Pierwszy Duży Pokój założyli wiosną 2010 r. w 120-metrowym mieszkaniu przy ul. Koszykowej 11. W marcu ruszył program „Sala na Próbę”. Szybko okazało się, że mieszkanie jest dla nich za małe, a „Sala na Próbę” potrzebuje przestrzeni, w której nie będzie dokuczać sąsiadom. Jesienią 2014 r., po negocjacjach z Burmistrzem Dzielnicy Śródmieście, wprowadzili się na ul. Warecką 4/6. Razem wyremontowali podłogę. Potrzebne 13 tys. zł zebrali crowdfundingowo: swój grosz na ten cel wpłaciło ponad 300 osób.

Drugi Duży Pokój ma powierzchnię ponad 200 metrów kwadratowych, a udostępniana gościom sala około 70 metrów kwadratowych. I cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

 

 

Nie dzwoń, zarezerwuj

Aby coś tu zorganizować, trzeba zarezerwować pokój w wybranym terminie poprzez kalendarz i formularz, które są udostępnione na stronie internetowej oraz przestrzegać regulaminu porządkowego. Gdyby ktoś zastanawiał się, dlaczego na stronie Pokoju (www.duzypokoj.pl) nie ma numeru telefonu, to wyjaśniamy: jest to zabieg motywacyjny. Użytkownicy sali wolą załatwiać sprawy telefonicznie i jeśli znają numer – dzwonią, zamiast wpisywać się do kalendarza. Pracownia zapewnia rozmaite ułatwienia, w tym: szyny aluminiowe, linki stalowe i nylonowe, przesuwane haczyki, sznury, taśmy oraz czterdzieści kieliszków na wypadek wernisażu lub bankietu. Można liczyć także na wsparcie merytoryczne. Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień pełni funkcje administracyjne. Biuro otwarte jest od 9.00 do 17.00, ale zdarza się, że dużo dłużej.

 

 

Trudno nas zadziwić

We wrześniu i październiku 2017 r. w Dużym Pokoju odbędą się między innymi warsztaty dla Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”, spotkanie z okazji Warszawskich Dni Seniora, wystawa Ewy Sułek, debata Fundacji Global.Lab oraz warsztaty „Zawód: Artystka” oraz warsztaty „Artysta w kryzysie”. Te ostatnie organizowane są przez Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień dla wszystkich „artystów, animatorów, aktywistów, liderów projektów i liderów organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury w każdym wieku, niezależnie od doświadczeń”. Celem warsztatów jest tzw. coaching artystyczny czyli wspieranie ludzi kultury w rozwoju osobistym i zawodowym. To już druga edycja tego projektu.

 

 

Najbardziej zaskakujące wydarzenia w „Sali na Próbę”?

– Ludzie ciągle przychodzą do nas z szalonymi pomysłami, więc nasz próg „zdziwienia” jest bardzo obniżony. Kiedyś spontanicznie, we współpracy z Anią Kosarewską, artystką performerką, zorganizowaliśmy kilkudniowy festiwal performancu. Przyjechało ponad 20 artystów, którzy akurat byli w tej części świata. Niektórzy naprawdę znani. To wydarzenie bardzo podobało się i nam i innym osobom, więc zamierzamy zorganizować je jeszcze raz. Zaskakujące są jednodniowe lub weekendowe wystawy, które zaczyna i kończy wernisaż. Bardzo lubimy „działania” organizowane w nocy, kiedy np. oglądamy filmy w śpiworach obok papierowego namiotu, a przechodnie z zaciekawieniem zaglądają przez nasze wielkie witryny – mówi Joanna Kozera, prezeska Stowarzyszenia Rozwój w Biały Dzień.

W przyszłości Pracownia chciałaby zapraszać artystów na rezydencję i współpracować nad konkretnymi projektami od początku do końca. Aby to jednak było możliwe, trzeba by dwukrotnie zwiększyć budżet. I o tym właśnie marzy Pracownia Duży Pokój.

 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • animacja
  • działania strażnicze
  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • kultura i sztuka
  • współpraca między organizacjami