Przejdź do treści głównej

Rejs w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

autor(ka): oprac. red. ngo.pl
2017-07-19, 15:14
użytkownik
archiwalne
Po raz kolejny 1 sierpnia na Wiśle spotkają się jednostki wiślane, oddając hołd bojownikom i mieszkańcom powstańczej Warszawy. We wtorek, 1 sierpnia 2017, w 73. rocznicę godziny "W", o godzinie 15:30 z wysokości Bulwaru Karskiego (Podzamcza) wyrusza uroczysty rejs "Wisła, godzina W".

Jest to oddolna, społeczna akcja wszystkich środowisk, którym historia rzeki i ludzi z nią związanych jest szczególnie bliska.

- Do udziału nie trzeba ani namawiać, ani przekonywać - mówi Robert Jankowski, prezes Fundacji ROK RZEKI WISŁY. - Pomysł rejsu jest wspólny i realizowany przez wszystkich.

Rejs "Wisła, godzina W"

We wtorek, 1 sierpnia 2017 r., w 73. rocznicę godziny "W", o godzinie 15:30 z wysokości Bulwaru Karskiego (Podzamcza) wyruszy uroczysty rejs "Wisła, godzina W", aby o godz. 17:00, stając w nurcie rzeki, oddać hołd Wiśle, Warszawie'44 - jej bojownikom i mieszkańcom.

"Uformowanie szyku i start przewiduje się na Wiśle na wysokości warszawskiego Podzamcza (poniżej mostu Śląsko- Dąbrowskiego) o godzinie 15:30. Płynąc w górę rzeki przepłyniemy na wysokości brzegów, gdzie podczas Powstania Warszawskiego toczyły się walki pochłaniające tysiące ofiar- m.in. rejonu Starówki i Podzamcza, dawnego mostu Kierbedzia, rejonu ulicy Solec, Wilanowskiej, wzdłuż przyczółka pomiędzy mostami kolejowym i Poniatowskiego, Czerniakowskiej, aż do Bulwaru Flotylli Wiślanej i Płyty Desantu. O godz. 17:00, w godzinę "W", na wysokości miejsca zatopienia statku "Bajka" (bulwar Flotylli Wiślanej pomiędzy Mostem Poniatowskiego a Płytą Desantu) jednostki staną w nurcie i głosem syren ogłoszą rocznicę Godziny "W". Rozformowanie szyku nastąpi na wysokości Płyty Desantu" - informują organizatorzy.

Oprócz uroczystego rejsu przewidziano także pokazy plenerowe i wystawy upowszechniające wiedzę o wydarzeniach nad Wisłą podczas Powstania Warszawskiego.

Rzeczne kino plenerowe - Wisła w Powstaniu

W trakcie dwóch poprzedzających wieczorów, na brzegu Wisły na wysokości miejsca zatopienia statku "Bajka", odbędą się multimedialne pokazy plenerowe, upowszechniające pamięć o Powstaniu. Na żaglu na łodzi, jak na ekranie, wyświetlone zostaną materiały archiwalne i filmowe na temat Powstania w kontekście Wisły. Powstanie rzeczne kino plenerowe, dobrze widzialne z tłumnie odwiedzanych bulwarów nadwiślańskich, w miejscu historycznym - z czego obecnie niewielu sobie zdaje sprawę.

Wystawa w Porcie Czerniakowskim

"Opowiem Ci "Bajkę" to prezentacja unikalnych materiałów archiwalnych o historii statku "Bajka". Otwarcie wystawy - 1 sierpnia 2017, po rejsie.


Data wydarzenia: od 2017-07-30 do 2017-08-01
Organizator:

Fundacja Rok Rzeki Wisły

Adres:

Gierymskiego 5 lok. 33, 00-772 Warszawa-Mokotów, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • varsaviana
  • Wisła