Przejdź do treści głównej

Literacka Otwarta Ząbkowska

autor(ka): Organizatorzy
2017-07-13, 12:15
archiwalne
fot. Arek Drygas
Kolejny weekend (15-16 lipca) festiwalu Otwarta Ząbkowska będzie bogaty w wydarzenia literackie. Poza zakupami w ulicznych antykwariatach można będzie literacko pospacerować po dzielnicy, wziąć udział w slamie poetyckim, a na zakończenie weekendu - posłuchać koncertu Świetlickiego i Gralaka. Co jeszcze czeka na Ząbkowskiej?

W sobotę w przestrzeni ulicy odbędą się Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, staną też uliczne antykwariaty. Spacer "Praskie opowieści mrożące krew w żyłach” poprowadzi związana z dzielnicą poetka, zajmująca się od wielu lat tropami literackimi w Warszawie, Dorota Ryst (zbiórka przy Aniołkach).

Po spacerze na ulicę trafi Rita Baum i będzie performatywnie czytać wiersze autorów swojej biblioteki. Również na ulicy, przy dźwięku maszyn do szycia, powstaną części trzech obrazów w technice patchworku. Finałem projektu Zofii Kubickiej “Odbite Pejzaże” będzie zawieszenie wspólnie stworzonej pracy ponad ogrodzeniem Bazaru Różyckiego. Kompozycje poszczególnych części tryptyku inspirowane będą codziennym życiem mieszkańców Pragi.

W sobotę odbędzie się również Otwarty Slam Poetycki, który pokaże najciekawszych scenicznie, zarówno w formie prezentacji, jak i w gatunku tekstu, bywalców nie tylko warszawskich slamów. W głosowaniu weźmie udział kilkadziesiąt osób zgromadzonych przed sceną - gości oraz przypadkowych uczestników, nagroda 500 zł.

Wieczorami w Ogrodzie Ząbkowska odbędą się koncerty duetów. Jorgos Skolias & Oleś Brothers “SEFARDIX” zakończą festiwal w sobotę, a w niedzielę posłuchamy Marcina ŚWIETLICKIEGO & ANTONIEGO GRALAKA.

Ponadto odbędą się warsztaty zielarskie, sportowe, naukowe, kulinarne oraz kolażu (Upcykling Słów). Można też będzie odpocząć w oazie zieleni zaaranżowanej przez Ambasadę Królestwa Niderlandów.

OTWARTA ZĄBKOWSKA organizowana jest od 2015 r. w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi. Festiwal zaplanowano na lipiec i sierpień.

Wydarzenie tworzą organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Hokuspokus, Stowarzyszenie My, Warszawskie Bractwo Bartne, Fundacja Zmiana oraz aktywiści i społecznicy prascy.

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji? Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się na prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,4 mld zł. Zmiany na tym obszarze zachodzą już od 10 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do dalszych zmian w tej części miasta. Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa. Natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy ul. Inżynierskiej. Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje. Modernizacje budynków i zasady ich funkcjonowania zawsze konsultujemy z mieszkańcami. Tak było m.in. w przypadku wspólnej przestrzeni w międzypokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29, czy też z programem Centrum Kultury Nowa Praga, które będzie mieścić się w pałacyku Konopackiego. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Wszystko w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”.

Wpadnijcie na Pragę. SPOTKAJMY się na OTWARTEJ ZĄBKOWSKIEJ.

Więcej informacji: www.otwartazabkowska.pl i Facebook/OtwartaZabkowska


Źródło: info. nadesłana
Data wydarzenia: od 2017-07-15 do 2017-07-16
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • rozrywka
  • sztuka
  • wspólnoty i społeczności lokalne