Przejdź do treści głównej

Napis "WON" na szybie klubokawiarni "Życie jest fajne"

autor(ka): Fundacja Ergo Sum
2017-07-10, 12:46
W ubiegły wtorek pracowników warszawskiej klubokawiarni "Życie jest fajne", prowadzonej przez Fundację Ergo Sum, spotkał niemiły incydent. Dzięki sympatii okazanej im w ostatnich dniach nabrali więcej pewności, wiary w to, co robią i wyraźniej poczuli się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

Poczucie zagrożenia, niepokój, zwątpienie w sens pracy, poczucie niskiej samoocena czy wizja utraty miejsca zatrudnienia trwało jednak dość krótko. Natychmiast po ujawnieniu sprawy na profilu Klubokawiarni na Facebooku i Twitterze zalała nas fala dobrych słów, dodawania otuchy, wsparcia od setek, jeśli nie tysięcy ludzi z wielu, bardzo różnych środowisk. Także ze środowisk, które w dzisiejszych realiach są ze sobą silnie skonfliktowane.

Nasi pracownicy rozumieją, co to znaczy się różnić, bo ich inność najczęściej stawia ich poza aktywną częścią społeczeństwa. A oni poza swoim zaburzeniem różnią się tak, jak wszyscy ludzie – mają swoje doświadczenia, opinie, przekonania.

Dzięki sympatii okazanej im w ostatnich dniach nabrali więcej pewności, wiary w to co robią i wyraźniej poczuli się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

Martwi nas wszystkich jednak fakt, że spotkaliśmy się z próbami wykorzystania tego, że osoby z niepełnosprawnościami zostały dotknięte aktem wandalizmu, do walki politycznej.

Pracownicy Klubokawiarni są otwarci na różnorodność, wspólnie angażują się w różne inicjatywy mimo wyraźnych różnic światopoglądowych. Warto tu podkreślić, że osoby ze spektrum autyzmu są bardziej wrażliwe na rzeczywistość i często bezradne w relacjach, stąd szczególnie krzywdzi ich wykorzystywanie do jakiś celów – bez pytania ich o zdanie.

Oni zawsze mówią wprost, bez ogródek, bez podtekstów, bez fałszywości, bez kontekstów, bez udziału w niejasnych grach i zasadach. Mówią po prostu i szczerze. Dlatego tworzą miejsce jest tak szczególne.

Pracownicy klubokawiarni codziennie przełamują stereotypy dotyczące autystów i udowadniają, że te stereotypy wynikają z niewiedzy. Ciężka praca w nieprzewidywalnych, ciągle zmieniających się okolicznościach, często będąca pierwszym krokiem w życie zawodowym, jest już dla nich wystarczająco dużym wyzwaniem.

Niech autyzm łączy, a nie dzieli.

Niech dorosłe osoby z autyzmem wreszcie zostaną usłyszane – nie tylko w kontekście aktu wandalizmu.

Niech nie będą wykluczane z systemu po skończeniu edukacji szkolnej.

Niech mają szansę na aktywne życie społeczne i zawodowe.

Drodzy Państwo, w dzisiejszych czasach diagnozuje się coraz więcej osób z autyzmem. A może za kilkadziesiąt lat okaże się, że to osoby neurotypowe stanowić będą mniejszość społeczeństwa. I co wtedy?

Wszyscy się różnimy. Niech w tym miejscu – w Klubokawiarni Życie jest fajne – różnic będzie mniej. Niech życie będzie fajne.

Pozdrawiamy serdecznie i jeszcze raz dziękujemy za to ogromne wsparcie,

W imieniu Organizatorów Klubokawiarni Życie Jest Fajne

(-) Aleksandra Ciechomska-Smereczyńska

Prezes Zarządu Fundacji Ergo Sum

Wszystkie osoby, które zechcą nasz wesprzeć, niezależnie od ich poglądów i środowisk serdecznie zapraszamy do pokazania wraz z nami, że autyzm łączy, a nie dzieli!

W najbliższy wtorek, tj. 11.07.17 o godz. 14 w Klubokawiarni Życie jest fajne, Grójecka 68 ubarwimy życie wszystkimi kolorami. Zachęcamy do przyniesienia farb zmywalnych, którymi wspólnie udekorujemy niesławny napis „won”.

Będzie to okazja do bezpośrednich rozmów i lepszego poznania pracowników Klubokawiarni. Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/1903797303191577/

#autyzmłączy

#autystawpracy


Źródło: Fundacja Ergo Sum
Organizator:

Fundacja Ergo Sum - Sztuka - Rozwój - Terapia - Przekraczanie

Adres:

Literacka 15C 35, 01-864 Warszawa-Bielany, woj. mazowieckie

Tel.:

502 707 192

E-mail:

fundacjaergosum@gmail.com

Www:

http://www.fundacjaergosum.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • integracja społeczna
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • prawa człowieka
  • równość