Przejdź do treści głównej

Rzuć bracie blagę i chodź na Pragę!

autor(ka): Jędrzej Dudkiewicz, warszawa.ngo.pl
2017-06-29, 03:00
archiwalne
Uliczny spektakl Kliniki Lalek: „Kilku Ekscentryków i Słoń” - ulica Ząbkowska, 28 sierpnia 2016, Foto: Rafał Gębura.
Koncerty, warsztaty, wystawy, spotkania, integracja społeczna – wszystko to (i nie tylko) będzie mieć miejsce podczas trzeciej edycji festiwalu Otwarta Ząbkowska, jak zwykle pełnego kultury i sztuki.

Otwarta Ząbkowska – rozwój

Otwarta Ząbkowska w tym roku już po raz trzeci zaoferuje ogrom działań artystycznych i kulturalnych podczas letnich wakacji. Chociaż początkowo Urząd m.st. Warszawy zastanawiał się nad zamknięciem ulicy Ząbkowskiej dla ruchu samochodowego na całe dwa miesiące, będzie tak, jak w latach poprzednich, czyli aut nie uświadczy się tam jedynie w weekendy.


– Trzecia edycja Otwartej Ząbkowskiej to kolejny etap budowania przyjaznej przestrzeni oraz, nie ma co ukrywać, wyciągania lekcji z poprzednich lat na temat tego, w jaki sposób robić to razem z mieszkańcami. Poprzednie edycje przynosiły nam dużo uwag od ludzi, staramy się więc cały czas poprawiać – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Otwarta Ząbkowska jest jednym z projektów przygotowywanych w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Jedną z jego idei jest to, by Praga przyciągała ludzi, by nie była tylko kanałem tranzytowym, przez który się przejeżdża. W tym celu potrzebna jest bogata oferta kulturalna, która zbuduje tożsamość tego miejsca. Otwarta Ząbkowska to także okazja do wzmocnienia lokalnych więzi, nawiązania dialogu między mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz urzędnikami.

Otwarta Ząbkowska – program

Festiwal Otwarta Ząbkowska rozpocznie się już w najbliższy weekend, 1-2 lipca 2017 r., i potrwa aż do pierwszego weekendu września. W tym czasie okoliczni mieszkańcy i wszyscy ci, którzy zdecydują się odwiedzić w wakacje ulicę Ząbkowską będą świadkiem wielu atrakcji kulturalnych. W programie znalazły się między innymi warsztaty artystyczne prowadzone przez artystów z Ukrainy, Litwy i Białorusi, slamy poetyckie i inne wydarzenia związane z literaturą, koncerty (na przykład Tymona Tymańskiego), wystawy i wiele, wiele innych.

Otwarta Ząbkowska to wspólna inicjatywa przede wszystkim praskich stowarzyszeń, mieszkańców i artystów. W ten sposób ludzie kultury, animatorzy mogą wspólnie myśleć o mieście i je zmieniać. Zastanawiamy się, czym jest partycypacja, jak możemy kreować rzeczywistość dookoła siebie. Bez wydarzeń kulturalnych nie byłoby to możliwe – tłumaczy Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, który jest koordynatorem wydarzenia. Warto dodać, że Otwarta Ząbkowska jest najważniejszą częścią Festiwalu Miasto Szczęśliwe.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak wybrać się w któryś z wakacyjnych weekendów na ulicę Ząbkowską i wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu kulturalno-społecznym.

 

Szczegółowy program Festiwalu Otwarta Ząbkowska


Wydarzenie jest realizowane w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku. Program wpłynie na rozwój prawej strony Warszawy na wielu płaszczyznach. Będą to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej strony – zaproponowane zmiany umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integrację i wsparcie mieszkańców. Działania skupią się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na sześciu obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywność lokalna
 • czytelnictwo
 • edukacja kulturalna
 • inicjatywy oddolne
 • kultura i sztuka
 • miasto
 • rekreacja
 • rewitalizacja
 • rozrywka
 • rozwój lokalny
 • rozwój regionalny
 • ruchy miejskie
 • wielokulturowość
 • wspólnoty i społeczności lokalne
 • współpraca z administracją