Przejdź do treści głównej

Konsultacje „Polityki mieszkaniowej – Mieszkania2030”

autor(ka): Urząd m.st. Warszawy
2017-06-21, 14:23
archiwalne
Rozpoczynają się konsultacje „Polityki mieszkaniowej – Mieszkania2030”, czyli dokumentu, który będzie wyznaczał kierunki rozwoju mieszkalnictwa w Warszawie na najbliższe kilkanaście lat.

- Oddajemy w ręce mieszkańców projekt dokumentu, nad którym prace trwały od grudnia 2016 roku. Razem z ekspertami i mieszkańcami określiliśmy stojące przed nami wyzwania oraz kierunki rozwoju polityki mieszkaniowej. Naszym wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla wszystkich warszawiaków – bez względu na wiek czy dochody. Chcemy, żeby do 2030 r. zasób miejskich mieszkań zwiększył się do ponad 100 tysięcy. W tym celu dostarczymy 15 tys. nowych lokali – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Oferta mieszkaniowa musi odpowiadać na takie wyzwania, jak starzenie się społeczeństwa, pomoc najsłabszym, migracje, konkurencja o talenty, podnoszenie jakości zasobu oraz zrównoważony rozwój miasta. Obecnie w Warszawie jest blisko 85 tys. mieszkań miejskich (w tym 2,6 tys. zrealizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego).

– Polityka mieszkaniowa – Mieszkania2030 to pierwszy strategiczny dokument, który całościowo odnosi się do kwestii mieszkaniowych w Warszawie. Dotyczy zarówno miejskich mieszkań (komunalnych i TBS), jak i spółdzielczych oraz prywatnych. Będziemy podnosić jakość zamieszkiwania przez planowanie przestrzenne wspierające rozwój lokalnych centrów dzielnic, promowanie dobrych wzorców w zakresie zrównoważonego budownictwa czy wzmacnianie więzi sąsiedzkich. Polityka mieszkaniowa stawia również na innowacyjne rozwiązania takie jak kamienice wielopokoleniowe, społeczne agencje najmu czy kooperatywy – mówi Mariusz Frankowski, radny Warszawy i przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego.

– Efektem będzie także uporządkowanie zarządzania zasobem mieszkaniowym i przygotowanie specjalnej oferty dla osób niesamodzielnych lub ze specjalnymi potrzebami wynikającymi z określonych niesprawności oraz dla osób, które w dzisiejszym stanie prawnym przekraczają kryteria dochodowe, więc nie mogą ubiegać się o mieszkania komunalne, a które mimo wszystko nie mogą pozwolić sobie na kupno lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym. Dla nich także będzie przygotowana oferta mieszkań miejskich – dodaje Dorota Zbińkowska, radna stolicy.

Projekt dokumentu „Polityka mieszkaniowa – Mieszkania2030” to wynik debat tematycznych oraz warsztatów – Inkubator Mieszkania2030. Konsultacje dokumentu będą trwały do 6 października. Uwagi do projektu prosimy zgłaszać na adres . Zapraszamy do lektury. Plik do pobrania na stronie: http://2030.um.warszawa.pl/mieszkania2030-ruszaja-konsultacje/

W lipcu przyjdź na debatę

Główne kierunki rozwoju polityki mieszkaniowej – Mieszkania2030 zostaną zaprezentowane podczas debaty pt. Mieszkania2030 - Silne wspierające się społeczności, która odbędzie się we wtorek, 11 lipca o godz. 17.30 w Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56). W dyskusji udział wezmą m.in. Michał Olszewski – zastępca Prezydent m.st. Warszawy, dr Anna Domaradzka – Instytut Studium Społecznych UW, Andrzej Górz - Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów/Otwarty Jazdów - Partnerstwo dla Osiedla Jazdów, Małgorzata Leszko – Osiedle Przyjaźń, Jaśmina Wójcik – Projekt Ursus.

Dokument zostanie przyjęty przez Radę m.st. Warszawy w 2017 roku.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Data wydarzenia: od 2017-06-21 do 2017-10-06
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny
  • miasto
  • polityka społeczna
  • problemy mieszkaniowe
  • społeczeństwo obywatelskie
  • współpraca z administracją