Przejdź do treści głównej

Projekty społeczno-artystyczne Teatru Baj

autor(ka): Urząd m.st. Warszawy
2017-06-14, 10:58
archiwalne
Teatr Baj kolejny raz realizuje projekty społeczno-artystyczne w ramach działań rewitalizacyjnych na warszawskiej Pradze. Urząd m.st. Warszawy zaprasza m.in. na warsztaty integracyjne, spektakle teatralne, koncerty. Teatr do współpracy zaprosił praskie instytucji i organizacji oraz pedagogów ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

Praska Dorożka Teatralna

„Praska Dorożka Teatralna” jest unikalnym, mobilnym teatrem, który w okresie wakacyjnym odwiedza praskie podwórka. Do specjalnie zaaranżowanej, kolorowej nyski wsiada zespół naszego teatru, aby pokazać spektakl praskim dzieciakom w ich codziennej przestrzeni. „Praska Dorożka Teatralna” oznacza dla nas wyjście z murów teatru i granie spektakli na sąsiadujących podwórkach. Więcej, jest budowaniem z dziećmi mocnej więzi, w której równie ważne są obie strony.

Centrum projektu jest spektakl „ W kole” Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Sebastiana Świądra. Pierwszy spektakl odbył się w maju na podwórku przy ul. Stalowej 25. Następnie został zaprezentowany gościnnie na 21. Biennale Sztuki dla Dziecka „Do śmiechu” w Poznaniu (3 i 4 czerwca) oraz 11 czerwca, podwórko przy ulicy Ząbkowskiej 7. Kolejne spektakle w następujących terminach: 18 czerwca, podwórko przy ulicy Ziemowita 4 oraz 25 czerwca, 3 września, 10 września i 17 września.

Praskie Partnerstwa Pedagogiczno-Teatralne

Zainaugurowane w kwietniu 2016 roku. Ideą projektu jest stworzenie DIALOGU rozumianego jako rozmowa, ale przede wszystkim jako spotkanie się we wspólnej pracy wielu praskich instytucji, dla których dziecko jest ważne. Każda z tych instytucji wnosi swoje doświadczenie, metody i narzędzia pracy. W 2016 roku projekt zrzeszał dziewięciu partnerów z Pragi Północ, Pragi Południe i Targówka. W roku 2017 zakres merytoryczny projektu jest silnie związany z doświadczeniami pierwszej edycji, gdzie wyłoniły się cele współpracy oraz obszary wzajemnego współdziałania.

Podwórza

To projekt artystyczny i społeczny, a naszym celem jest wzajemne poznawanie się oraz zbliżanie do siebie prażan. Teatr Baj zbiera opowieści mieszkańców kamienic znajdujących się przy wybranych podwórkach i w oparciu o te historie przygotowuje wspólne działania artystyczne. Wszystko dzieje się na praskich podwórkach. Projekt jest kontynuacją idei Praskiej Dorożki Teatralnej i w dużej mierze z nią koresponduje.

W 2016 roku w ramach „Podwórzy” powstały 4 etiudy oraz mini-projekt muzyczny, które zostały zaprezentowane podczas finału, zrealizowanego 11 września 2016 roku na podwórku przy ul. Kłopotowskiego 28 / Okrzei 29.

Ogromny udział mieszkańców w przygotowanie projektu oraz finału, wdzięczność i zadowolenie uczestników pozwoliły zbudować nasze sąsiedzkie relacje pomiędzy teatrem i mieszkańcami podwórka. Projekt pomógł w odnalezieniu twórczych dzieci oraz kreatywnym zaangażowaniu dorosłych.

W 2017 roku projekt składa się z kilku odsłon/rozważań na temat „domu” i „własnego podwórka”. Sięgamy do różnorodnych środków wyrazu, nie tylko czysto teatralnych. W tym roku będzie też bardzo muzycznie. Pojawimy się na podwórkach u naszych sąsiadów, ale też zaprosimy sąsiadów do nas – organizując ostatnie, przed rozpoczynającym się remontem budynku przy ul. Jagiellońskiej 28, szczególne spotkanie na naszym podwórku.

W ramach PODWÓRZY odbędą się koncerty zespołu „Bardzo duży dom”, który w swoich utworach mieści doświadczenia, marzenia i potrzeby mieszkańców warszawskiej Pragi. Piosenki, które są zapisem dźwięków, fantazji, rozmów i spotkań z mieszkańcami znajdą się na płycie „Prognoza Pogody”.

Terminy koncertów: 14 czerwca, 8 września, 9 września oraz 16 września.

Więcej informacji na stronie www.teatrbaj.pl.

Realizujemy program rewitalizacji

Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,4 mld zł. Zamiany na tym obszarze zachodzą już od 10 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do zmian w tej części miasta. Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa. Natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy ul. Inżynierskiej. Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje.

Modernizacje budynków i zasady ich funkcjonowania zawsze konsultujemy z mieszkańcami. Tak było na przykład w przypadku wspólnej przestrzeni w międzypokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29, czy też programem Centrum Kultury Nowa Praga, które będzie się mieścić w pałacyku Konopackiego. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe organizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Wszystko w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Data wydarzenia: od 2017-06-14 do 2017-09-17
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • rewitalizacja
  • rozrywka
  • sztuka