Przejdź do treści głównej

Młoda sztuka na początek wakacji

autor(ka): Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
2017-06-13, 13:46
archiwalne
Przegląd najciekawszych propozycji twórczych młodych finalistów 16. konkursu Artystyczna Podróż Hestii — to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych pierwszego wakacyjnego tygodnia w stolicy.

Finałowa gala, połączona z wernisażem wystawy 26 prac oraz ogłoszeniem nazwisk laureatów, odbędzie się 27 czerwca br. o godz. 19.00 w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na tętniących życiem miejskich bulwarach. Całości towarzyszyć będą wydarzenia edukacyjne, w tym oprowadzania kuratorskie i warsztaty.

Wystawa konkursowa Artystycznej Podróży Hestii, trwająca w tym roku do 9 lipca, jest jedną z niewielu okazji, kiedy można zapoznać się najnowszymi trendami i różnorodnością młodej polskiej sztuki. Sprzyjają temu wszelkie okoliczności – inspirujące do własnych poszukiwań prace młodych artystów, nowa przestrzeń Muzeum nad Wisłą oraz pełna energii atmosfera nadwiślańskich bulwarów, które szczególnie latem przyciągają młodość, świeżość i entuzjazm, stając się witalnym centrum i bijącym sercem Warszawy.

Tegoroczny przegląd prac 26 finalistów konkursu APH rozpocznie się we wtorek 27 czerwca br. o godz. 19.00 w Muzeum nad Wisłą. To właśnie tam podczas uroczystej gali połączonej z wernisażem poznamy nazwiska laureatów, z których jeden otrzyma możliwość odbycia podróży rezydencyjnej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku, drugi zaś będzie mógł skorzystać z rezydencji artystycznej w Walencji. Oprócz nagród związanych z wyjazdami rezydencyjnymi, co roku w konkursie przyznawana jest także nagroda specjalna, której fundatorem jest prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia Piotr M. Śliwicki. To zlecenie na autorską interpretację raportu rocznego firmy.

–  Finał konkursu Artystyczna Podróż Hestii przynosi nam w tym roku 26 bardzo ciekawych propozycji. Są to prace młodych, dopiero rozpoczynających swoją twórczą karierę osób z całej Polski. Niektórzy mogą powiedzieć, że studenckie prace nie mają tej samej wartości, co dzieła uznanych mistrzów, ale my wychodzimy z ideowego założenia, że to właśnie w młodości i twórczej ciekawości młodych ludzi upatrywać trzeba siły zmieniającej perspektywę i kąt widzenia rzeczywistości. To jest szansa, jakiej nie chcemy marnować – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Warto również zwrócić uwagę na wszystkie wydarzenia towarzyszące gali finałowej, jak również samej wystawie. I tak, o oprawę muzyczną galowego wieczoru 27 czerwca br. zadbają twórcy muzycznej oficyny MOST Records, która od 2015 roku promuje polskich niezależnych twórców muzyki miejskiej za granicą. Zgodnie z nazwą, MOST stawia na przybliżanie nowych twórców szerszej publiczności, z kolei jej angielskie rozwinięcie – Music Of Stories Told – to akcent na muzyczne historie i konteksty. Dotychczasowe projekty – kolektywny elektroniczny album nagrany w Szuminie oraz wspólne wydawnictwo z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i holenderskim RE:VIVE – wpisują się w te założenia. Na wernisażu wystawy finałowej APH, za sprawą specjalnej selekcji winylowych płyt, twórcy MOST zabiorą uczestników w podróż po historii muzyki tanecznej od Nowego Jorku lat 80. do współczesnej Warszawy.

Pierwszy lipcowy weekend (1-2 lipca br.) będzie natomiast okazją do zmiany perspektywy i przyjrzenia się młodej polskiej sztuce z autorskim komentarzem jurorów tegorocznej edycji konkursu APH. W sobotę 1 lipca o godz. 13.00 publiczność może skorzystać z bezpłatnego oprowadzania po wystawie z Bogną Świątkowską. Dzień później, w niedzielę 2 lipca o godz. 13.00, wszyscy chętni mogą porozmawiać o finałowych pracach z Michałem Suchorą.

W ramach wystawy finałowej organizowane są również warsztaty edukacyjne dla dzieci, które zainspirują najmłodszych do innej perspektywy patrzenia na sztukę i których zwieńczeniem będzie wspólne stworzenie bardzo dużej przestrzennej pracy-instalacji z zaskakujących materiałów. Warsztaty odbędą się 2 lipca o godz. 11.00 w budynku Muzeum nad Wisłą. Zapisy są możliwe przez formularz na stronie Muzeum.

Finałowa prezentacja prac 26 finalistów konkursu APH będzie drugą wystawą w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą, które ERGO Hestia wspiera w ramach strategicznego partnerstwa. Mecenasem całego projektu – trwającego nieprzerwanie od 2002 roku – jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA, a organizatorem Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Data wydarzenia: od 2017-06-27 do 2017-07-09
Organizator:

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Adres:

Hestii 1, 81-731 Sopot, woj. PM

Tel.:

22 841 09 94

E-mail:

artystycznapodroz@ergohestia.pl

Www:

http://www.artystycznapodrozhestii.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • młodzież
  • sztuka