Przejdź do treści głównej

Solidarność z Węgrami - dziś o 12.00 przed Ambasadą Węgierską

autor(ka): opr. red.
2017-06-13, 02:00
archiwalne
Dziś węgierski parlament przegłosuje swoją wersję ustawy o agentach zagranicznych. Ustawa jest kolejnym atakiem premiera Orbana na niezależne organizacje obywatelskie na Węgrzech. O godz. 12 pod ambasadą Węgier przy ul. Chopina będzie można okazać wparcie dla węgierskich organizacji. Akcję wsparcia (także w mediach społecznościowych) przygotowuje sieć organizacji pozarządowych Civil Society Europe.

Dziś (13.06.2017) w południe węgierski parlament głosować będzie nad wprowadzeniem węgierskiej wersji ustawy o "agentach zagranicznych", którą kilka lat temu wprowadzono w Rosji.

Przygotowana przez rząd premiera Viktora Orbana ustawa nakłada na organizacje pozarządowe, które w ciągu roku otrzymają dotacje luib darowizny wysokości 24 tys. USD od instytucji i darczyńców zagranicznych obowiązek rejestrowania się jako "organizacje finansowane z zagranicy". Za niewypełnienie obowiązków ustawy będą groziły sankcje, włącznie z zamknięciem organizacji.

Ustawa jest kolejnym atakiem premiera Orbana na niezależne organizacje obywatelskie na Węgrzech. Wywołała masowe protesty uliczne na Węgrzech. Spotkała się z powszechna krytyką środowiska organizacji pozarządowych w Europie oraz zdecydowanym sprzeciwem Komisji Europejskiej.

Okażmy solidarność węgierskim koleżankom i kolegom. Zbierzmy się w samo południe pod Ambasadą Węgier w Warszawie przy ulicy Chopina.

Wesprzyjmy kolegów i koleżanki działające w atakowanych dziś przez rząd Orbana węgierskich organizacjach pozarządowych w mediach społecznościowych. Zmnieńcie zdjęcie profilowe na symbol protestu przeciw ustawie (serce z napisem CIVIL). Użyjcie hashtagów #civilvagyok,#IstandwithNGOs, STOP #LexNGO. Sfotografujcie się z hasłem protestu: "We are civil society. We are Europeans. We are Free." i opublikujcie je na FB.

Akcja solidarności prowadzona jest przez Civil Society Europe zrzeszającą kilkanaście europejskich sieci organizacji pozarządowych.

 

Rezolucja ponad 250 Węgierskich organizacji: https://www.facebook.com/notes/krétakör/no-society-without-civil-society-hungary-needs-us/1525455814142562/

Apel ponad 500 europejskich organizacji solidaryzujących się z węgierskim społeczeństwem obywatelskim: https://civilsocietyeurope.eu/2017/04/25/518/

Apel ponad 80 liderów instytucji filantropinych z Europy i świata: http://www.efc.be/wp-content/uploads/2017/04/ngo_support-2017_05_09b.pdf

Odpowiedż premiera Viktora Orbana: https://civilsocietyeuropedoteu.files.wordpress.com/2017/06/response-from-mr-orban.pdf


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: https://www.facebook.com
Data wydarzenia: 2017-06-13
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • inicjatywy oddolne
  • organizacje w polityce
  • prawa obywatela
  • współpraca międzynarodowa