Przejdź do treści głównej

Otwarcie Muzeum Warszawy – wolontariusze też tam byli! [relacja]

autor(ka): Urząd m.st. Warszawy
2017-06-02, 12:33
archiwalne
Źródło: Urząd m.st. Warszawy.
Po kilku latach wytężonej pracy – budowlanej, koncepcyjnej, kuratorskiej i konserwatorskiej w miniony weekend (26-28 maja) ponownie otworzyło się Muzeum Warszawy. Organizację tego niezwykle ważnego dla kultury i historii stolicy wydarzenia wspierało ponad czterdziestu wolontariuszy.

Podczas uroczystego otwarcia na przybyłych gości czekało wiele atrakcji, a główną z nich była pierwsza część wystawy „Rzeczy warszawskie”, na którą składa się 8 gabinetów i 2 części towarzyszące. Otwarciu towarzyszyły projekcje na fasadach kamienic, instalacja artystyczna na Rynku Głównym oraz koncert Sinfonii Varsovia Brass z udziałem solisty Jerzego Małka.

Podczas wydarzania pracowników Muzeum wspierało 43 wolontariuszy zaangażowanych przez Urząd m.st. Warszawy, w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.

Przed wolontariuszami było wiele wymagających zadań, jednak zanim się ich podjęli, ochotnicy wzięli udział w szkoleniu, podczas którego mieli okazję zwiedzić wystawę z wicedyrektorem Muzeum Warszawy, Jarosławem Trybusiem, oraz kuratorką, Aleksandrą Sołtan-Lipską oraz zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w Muzeum. Dla ochotników było to ciekawe doświadczenie i motywacja do podjęcia współpracy z Muzeum.

– Jeżeli nie podejmie się wysiłku poświęcenia własnego wolnego czasu na to, żeby ludzie poznali miasto, to można też pewnych rzeczy nie zobaczyć, więc wolontariat też jest takim spojrzeniem na pracę instytucji trochę od kuchni – mówi wolontariusz Tomasz Moczulski.

– Dużo się dowiedziałam, szczególnie podczas zwiedzania. Każdy coś dla siebie znajdzie, szczególnie, że na jesieni zostaną otwarte pozostałe gabinety Muzeum Warszawy – dodaje wolontariuszka Ola Skałecka.

Mieszkańcy Warszawy licznie przybyli, żeby zobaczyć wystawę „Rzeczy warszawskie”. Kolejka do Muzeum zdawała się nie mieć końca. Wolontariusze z uśmiechem i profesjonalnym podejściem poradzili sobie z wieloma wyzwaniami, które pojawiły się zaraz po otwarciu. Wolontariusze udzielali informacji, kierowali zwiedzających do odpowiednich kas, organizowali ruch, tak aby warszawiacy mogli zwiedzać Muzeum w komfortowych warunkach.

– Jestem pierwszy raz w życiu wolontariuszką i mam bardzo pozytywne wrażenia. Widać, że jesteśmy podczas takich wydarzeń potrzebni, bo mieszkańcy wieloma rzeczami się interesują i zadają dużo pytań – dodaje wolontariuszka Grażyna Twardowska.

Do zadań wolontariuszy należało również zachęcanie przechodniów do zwiedzania Muzeum oraz instalacji informowanie o godzinach zwiedzania i cenach biletów oraz dystrybucja materiałów informujących o wystawie. Byli oni odpowiedzialni za przeprowadzanie ankiet dotyczących wrażeń zwiedzających Muzeum. Stanowili również wsparcie zespołu opiekunów poszczególnych gabinetów. Nie tylko czuwali nad ekspozycją, ale również chętnie dzielili się swoją wiedzą.

Dla wielu ochotników praca w Muzeum nie była pierwszym spotkaniem z wolontariatem. Choć każdy z nich ma inne doświadczenia i motywacje do pracy, to łączy ich chęć zrobienia czegoś dla innych. W wolontariacie dostrzegają również szansę na rozwój zawodowy i poszerzenie wiedzy o Warszawie.

– Trzeba coś robić, trzeba być aktywnym, a ponieważ jestem przewodniczką po Warszawie to wolontariat mnie dodatkowo wzbogaca – mówi wolontariuszka Grażyna Twardowska. – Ta forma aktywności napełnia pozytywną energią na przyszłość i chce się po prostu to robić – dodaje wolontariuszka Ola Skałecka i zachęca wszystkich do znalezienia wolontariatu dla siebie.

Rozwój i promocja wolontariatu przez m.st. Warszawa jest realizowana w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”. Łączy on działania skierowane do instytucji, organizacji i samych wolontariuszy.

Więcej informacji o projekcie oraz oferty wolontariatu z całej Warszawy można znaleźć na stronie www.ochotnicy.waw.pl. Zapraszamy też na profil „Ochotnicy warszawscy” w serwisie Facebook.


Informacja pochodzi z serwisu ngo.um.warszawa.pl

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • historia
  • kultura i sztuka
  • miasto
  • tradycja
  • wolontariat
  • wolontariusze