Przejdź do treści głównej

Kto stoi za Twoimi butami? Spotkanie z obrońcami praw pracowniczych z Indii

autor(ka): Joanna Sawicka
2017-05-19, 13:01
archiwalne
fot. Heather Stilwell
Jak wygląda rzeczywistość pracowników szyjących nasze buty w Indiach? W jakich warunkach pracują? Jaka jest rola dużych marek obuwniczych i co my w Polsce możemy zrobić? 29 maja o godz. 18:00 w warszawskiej Międzynarodowej Szkole Kostiumologii i Projektowania Ubioru przy ul. Kasprzaka 2/8 odbędzie się spotkanie z przedstawicielami organizacji Cividep z Indii, która współpracuje bezpośrednio z pracownicami i pracownikami zatrudnionymi w przemyśle obuwniczym i skórzanym.

Jak wygląda rzeczywistość pracowników szyjących nasze buty w Indiach? W jakich warunkach pracują? Jaka jest rola dużych marek obuwniczych i co my w Polsce możemy zrobić?

Na pytania związane z sytuacją pracowników i możliwościach poprawy ich warunków pracy odpowiedzą Gopinath Parakuni i Brinda Devi, którzy przyjadą do Polski na zaproszenie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Wstęp jest wolny. Spotkanie ma charakter otwarty.

Celem wizyty jest zwiększanie świadomości konsumentów na temat warunków pracy w przemyśle obuwniczym i skórzanym, a także wsparcie międzynarodowej kampanii dotyczącej jawności łańcucha dostaw, która wystartuje 22 maja pod hasłem „Chcemy Wiedzieć jako powstają nasze buty!”. W ramach kampanii powstanie petycja skierowana do wybranych czołowym marek obuwniczych apelująca o zwiększenie transparentności przy produkcji butów oraz wzięcia odpowiedzialności za warunki, w jakich powstają.

Gopinath Parakunt jest jednym z założycieli organizacji Cividep, której rolą jest monitorowanie wpływu praktyk korporacji na lokalną społeczność oraz pociąganie przedsiębiorców do odpowiedzialności za wszelkie naruszenia praw człowieka, w tym praw pracowniczych.

Brinda Devi współpracuje bezpośrednio z kobietami pracującymi w przemyśle obuwniczym i skórzanym. Zbiera informacje na temat naruszeń ich praw i dostarcza im wiedzy z zakresu praw pracowniczych. Brinda posiada informacje z pierwszej ręki na temat warunków życia i pracy pracownic.

Spotkanie 29 maja poprowadzi Magdalena Płonka, dwukrotna stypendystka Lion’s Club, zdobywczyni wielu znaczących nagród oraz wyróżnień: Złota Nitka, Srebrna Pętelka, Gala Amberiff, Gala Martini, Debiuty Mody, Magazynu Uroda. Autorka książki „Etyka w modzie- CSR w przemyśle odzieżowym”. Wykładowczyni CSR w modzie na MSKPU.

Fundację Kupuj Odpowiedzialnie będzie reprezentować Joanna Szabuńko, ekspertka ds. zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Resercherka, autorka raportów nt. warunków pracy przy produkcji ubrań w Polsce i Bangladeszu, koordynatorka kampanii konsumenckich, współzałożycielka Clean Clothes Polska i wiceprezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Podczas spotkania nasi goście opowiedzą o tym jak wygląda przemysł obuwniczy i skórzany w Indiach oraz o panujących tam warunkach pracy. Porozmawiamy o mrocznych kulisach tego w jakich warunkach powstają noszone przez nas buty oraz o tym co każdy z nas może zrobić, żeby poprawić tą sytuację.

Poruszona zostanie kwestia tzw. pracy chałupniczej, której przedstawicielkami są zazwyczaj kobiety. Dostają one głodowe pensje, a wyczerpująca, powtarzalna praca sprawia, że mają problemy ze zdrowiem. Są na łasce swoich pracodawców, mając niewiele praw i żadnego bezpieczeństwa zatrudnienia.

Jednym z kluczowych zagadnień z punktu widzenia pracownic i pracowników w Indiach jest jawność łańcucha dostaw. Marki powinny wziąć odpowiedzialność za prawa człowieka w całym swoim łańcuchu. To konsumenci mają największy wpływ na firmy produkujące obuwie. Mogą wywierać presję i domagać się transparentności.

Będzie można zadać pytania i posłuchać prawdziwych historii ludzi, którzy często poświęcili zdrowie pracując w fabrykach obuwia i garbarniach. Pozbawieni ochrony, niezauważani i często bez szansy na inną pracę.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Miejsce: Międzynarodowa Szkoła Kostiumologii i Projektowania Ubioru, Kasprzaka 2/8, Warszawa, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: 2017-05-29
Organizator:

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Adres:

Sławkowska 12, 31-014 Kraków, woj. MA

E-mail:

info@ekonsument.pl

Www:

http://ekonsument.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekonomia, rynek pracy
  • sprawiedliwy handel