Przejdź do treści głównej

Kampania społeczna: Wybraliśmy Wolność 4 czerwca 1989

autor(ka): Dom Spotkań z Historią
2017-05-17, 10:07
archiwalne
12 maja ruszyła w Warszawie druga edycja kampanii społecznej Domu Spotkań z Historią pod hasłem „Wybraliśmy wolność 4 czerwca 1989”. Jej głównym celem jest utrwalenie idei obchodów Święta Wolności w dniu 4 czerwca i zachęcenie mieszkańców Warszawy do powtórki z historii najnowszej oraz wspólnego świętowania.

4 czerwca 1989 to data szczególna. Wyniki pierwszych częściowo wolnych wyborów były zwycięstwem Polaków, którzy opowiedzieli się za wolnością i powiedzieli solidarne NIE opresyjnemu systemowi.

Kampania „Wybraliśmy wolność“ przypomina uczestników i świadków tamtych wydarzeń i podkreśla, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miało obalenie komunizmu w 1989 roku. Koncentruje się szczególnie na tamtych emocjach: wzruszeniu i bezwarunkowej radości zwycięstwa, osiągania niemożliwego. Dlatego lejtmotywem kampanii jest znak uśmiechu.

Sukces wyborczy „Solidarności“ miał wiele twarzy. Kampania wykorzystuje m.in. archiwalne fotografie z kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Zobaczymy w niej Tadeusza Mazowieckiego, Lecha Wałęsy, Lecha Kaczyńskiego, Jacka Kuronia, Jana Olszewskiego, Bronisława Geremka, Joanny Szczepkowskiej.

Dziś każdy z nas może z wywalczonej wolności korzystać. A to czyni nas nie tylko adresatami, ale także kontynuatorami, bohaterami tej historii. Dlatego częścią kampanii jest także akcja „Uśmiechy wolności”: każdy, kto zechce podzielić się radością z wolności z innymi i prześle swoje zdjęcie, stworzy w sieci obywatelską galerię wolności.

W ramach kampanii, pod koniec maja odbędą się również warsztaty kreatywnego pisania z Loesje Polska wokół tematów wolności, demokracji, praw człowieka. Loesje to zabawa skojarzeniami słownymi, pobudzanie twórczego myślenia, gra schematami językowymi i zachęta do wyrażania swoich myśli w niekonwencjonalny sposób. Warsztaty są zaproszeniem do refleksji i konstruktywnej dyskusji poświęconej świętowaniu rocznicy wyborów 4 czerwca 1989.

W dniu 4 czerwca Dom Spotkań z Historią organizuje na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu Piknik Świętujemy Wolność.

Wystąpią m.in:

T. Love, Czesław Śpiewa,

Waglewski Fisz Emade,

Wojtek Mazolewski i Chaos Pełen idei feat. Natalia Przybysz,

Wojciech Waglewski,

Vienio,

Piotr Zioła

oraz The Jobers pod dyrekcją Marcina Partyki.

Kampania potrwa do 4 czerwca i obejmie nośniki outdoorowe oraz spoty w kinach studyjnych w Warszawie. Zobacz spot kinowy kampanii: https://www.youtube.com/watch?v=1h4IS2up0N0

Więcej informacji o kampanii oraz o Pikniku znajdą Państwo tu: www.wybor.dsh.waw.pl


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Dom Spotkań z Historią
Data wydarzenia: od 2017-05-12 do 2017-06-04
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • historia
  • państwo, polityka