Przejdź do treści głównej

Na Woli namalują mural upamiętniający małżeństwo Wawelbergów

autor(ka): Fundacja Klamra
2017-05-10, 16:02
archiwalne
Na Woli powstanie mural upamiętniający Ludwikę i Hipolita Wawelbergów. Stworzą go uznani polscy muraliści, znani ze swoich zaangażowanych społecznie projektów.

Ponad wiek temu, Wawelbergowie wprowadzili w życie niezwykły projekt społeczny. Hipolit – warszawski finansista i społecznik – uważał, że fatalne warunki mieszkaniowe są główną przyczyną nieszczęść mieszkańców Woli. Rzesze pracowników fabryk żyły wtedy w ciasnych, pozbawionych kanalizacji, drewnianych domach. Dlatego, wraz z żoną Ludwiką powołał fundację „Tanie Mieszkania w Warszawie”. W trzy lata wyrosło na wskroś nowoczesne murowane osiedle, gdzie ponad 300 niezamożnych rodzin znalazło mieszkanie za grosze. Co unikalne, na osiedlu działały m.in. szkoły, ochronka, łaźnie, czytelnia i punkt lekarski.

Małżeństwo warszawskich wizjonerów upamiętni specjalny mural. Powstanie na jednym z podwórek osiedla, które stworzyli – Kolonii Wawelberga, przy ul. Górczewskiej 15 a. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 21 maja w trakcie corocznego święta Kolonii.

Projekt współtworzy Fundacja Klamra, która działa na rzecz równości i tolerancji, m.in. tworząc w całym kraju murale społecznościowe, w których malowanie angażuje się wiele osób, organizacji i instytucji. W ten sposób powstały m.in. malowidła z Markiem Edelmanem (m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Żywcu) i Ireną Sendlerową (m.in. w Bielsku Białej, Cieszynie, Krakowie). Członkowie Fundacji tłumaczą, że ważne są dla nich autorytety, osoby, z których Polki i Polacy, zwłaszcza młodzi ludzie, mogą brać wzór.

Mural Wawelbergów zaprojektowała i stworzy czwórka artystów: Dariusz Paczkowski (artysta, performer, animator, szef Fundacji Klamra), Anna Koźbiel-Walas i Adam Walas (muraliści z grupy artystycznej ad manum) i Andrzej Chybowski (ceramik, aktywista, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga).

Pierwsze prace rozpoczną się w weekend 13-14 maja, tydzień później zaplanowano finał i oficjalne otwarcie muralu.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa i Stowarzyszeniem Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Klamra
Data wydarzenia: 2017-05-21
Organizator:

Fundacja Klamra

Adres:

Osiedle 700-lecia 4 lok. 18, 34-300 Żywiec, woj. SL

E-mail:

biuro@klamra.org

Www:

http://klamra.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • historia
  • kultura
  • sztuka