Przejdź do treści głównej

SCWO: Poproś animatorki o pomoc w pracach KDS i DKDS

autor(ka): Federacja Mazowia
2017-05-16, 15:00
użytkownik
archiwalne
Źródło: Pixabay.com
Jeśli działasz w Komisji Dialogu Społecznego lub Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego i czujesz, że dałoby się usprawnić jej pracę, możesz zgłosić się do animatorek z Federacji Mazowia, które pomogą Ci to osiągnąć w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Oferta wsparcia pracy KDS-ów i DKDS-ów przez animatorki pojawiła się jako część programu SCWO w odpowiedzi na założenia Programu rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020, który jako swoje cele zakłada m.in. „Rozwiniętą kulturę współpracy pomiędzy Urzędem m.st. Warszawy a organizacjami pozarządowymi” oraz „wzmocnienie efektywności dialogu obywatelskiego”. Budowanie tego dialogu może rodzić wiele wyzwań. Bywa, że KDS/DKDS mierzą się z trudnościami czy frustracjami. W takich chwilach przydaje się wsparcie kogoś z zewnątrz.

Właśnie dlatego w ofercie SCWO znalazło się doradztwo animatorek dla Prezydiów KDS/DKDS. Na czym on dokładnie polega wyjaśnia Agata Pikuła, która w 2016 roku wspierała prace m.in. KDS ds. Partycypacji czy DKDS Praga Południe. – Bycie animatorką sprowadza się do „towarzyszenia organizacjom”. Nie dociskania kolanem, nie narzucania rozwiązań, ani ich podsuwania – tłumaczy. – Towarzyszenie, czyli pokazywanie wachlarza opcji, przypominanie o możliwościach jakie daje SCWO, organizowanie wsparcia, pomaganie przewodniczącym i prezydiom, branie na siebie drobnych zadań, motywowanie, ale też po prostu i zwyczajnie: docenianie – dodaje.

– Moja praca składała się z kilku działań: bezpośrednie chodzenie do ludzi, udział w spotkaniach KDS-ów i DKDS-ów, kontaktowanie się z nimi oraz zapewniania im tego, czego potrzebowali np. diagnozy czy ewaluacji – dodaje Urszula Herbich, która pracowała z m.in. KDS ds. edukacji, środowiska, czy planowania przestrzennego.

– Praca animatorki SCWO to praca w 100% zależna od Komisji i od ich bieżących potrzeb, więc praca animatorek z poszczególnymi KDS-ami przebiega inaczej, i przynosi różnorodne rezultaty – mówi Agata Pikuła. – Przeprowadziłyśmy na przykład ewaluację jednego z DKDS-ów, żeby usprawnić działania, przeanalizować dotychczasową pracę oraz zaangażowanie członków. Komisje uczestniczyły w szkoleniach, np. jedna z nich założyła fanpage i nauczyła się go prowadzić, ale też korzystały z doradztwa. Urszula Herbich dodaje: – Myślę, że jako animatorki byłyśmy takimi pomostami, tłumaczami różnych rzeczy. Starałyśmy się przyglądać i też przekazywać urzędnikom, czego te organizacje potrzebują.

Praca animatorek to zarówno udział w posiedzeniach KDS/DKDS, jak i spotkania z Prezydiami. Niektóre KDS/DKDS prosiły o pomoc w animowaniu warsztatów planistycznych, aby mieć jasno określone działania na kolejne miesiące. To wyraźnie poprawiło jakość pracy. Zwiększyło też zadowolenie członków i członkiń z charakteru pracy ich komisji oraz pokazało nowe kierunki i poszerzyło horyzonty myślenia o podejmowanych działaniach.

Inne komisje deklarowały potrzeby wsparcia zewnętrznego. Komisja Dialogu Społecznego ds. Edukacji poprosiła o szczegółową ewaluację swojej pracy. Animatorki zaprosiły więc do współpracy osobę, która w tej tematyce się specjalizuje. Na podstawie opracowanych wyników KDS, we współpracy z Biurem Edukacji, przygotowuje teraz plan swoich działań na kolejne miesiące.

Z kolei członkowie i członkinie KDS ds. Ochrony Zwierząt zadeklarowali potrzebę specjalistycznego szkolenia dotyczącego prawnych aspektów ochrony zwierząt. Na kilkugodzinnym warsztacie, który odbywał się w siedzibie Federacji Mazowia, mogli porozmawiać z prawnikami specjalizującymi się w tej kwestii.

Same Prezydia KDS/DKDS także ceniły sobie możliwość indywidualnych rozmów z animatorkami. Dla wielu z nich ważna była możliwość rozmowy o wyzwaniach, z jakimi się mierzą pełniąc te funkcje i jak mogą sobie z nimi radzić. Dzięki obserwowaniu prac poszczególnych Komisji animatorki mogą porównywać różne modele funkcjonowania. Mają więc też szerszą perspektywę i widzą, jakie działania można podejmować, by próbować poprawić jakość pracy poszczególnych Komisji.

Animatorki są zatem wsparciem dla KDS/DKDS, a nie kontrolą ich pracy, jak obawiali się niektórzy. – Nawet te duże, sprawne i dobrze funkcjonujące Komisje potrzebują czasem usłyszeć „kurczę, jak to super, że wy działacie, że robicie swoją robotę”, bo przecież są ważnymi ciałami dla miasta, są jednym ze szczebli, bez których na drabinę partycypacji nie sposób się wspiąć – podsumowuje swoją pracę w 2016 roku Agata Pikuła.

Dowiedz się więcej o tegorocznych animatorkach Federacji Mazowia


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: Federacja Mazowia
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny
  • miasto
  • organizacje pozarządowe
  • organizacje wspierające
  • partnerstwo
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji
  • społeczeństwo obywatelskie
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją