Przejdź do treści głównej

Zgłoś swój pomysł na klimat – konsultacje z mieszkańcami Bemowa, Mokotowa, Woli i Ochoty

autor(ka): Urząd m.st. Warszawy - Wydział Prasowy
2017-05-05, 12:34
archiwalne
W ramach prac nad Warszawską Strategią Adaptacji do zmian klimatu, miasto oddaje głos warszawiakom. W środę, 10 maja odbędzie się spotkanie dla mieszkańców Bemowa, w czwartek, 11 maja spotykamy się na Mokotowie, a 18 maja zapraszamy mieszkańców Woli i Ochoty.

Zgłoś swój pomysł na klimat – spotkania w dzielnicach

Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do 2050 roku to dokument, który będzie zawierał działania zapobiegające i łagodzące skutki podtopień, suszy, upałów, powodzi czy silnego wiatru. Miasto na początku roku wypracowało założenia do strategii, które od kilku miesięcy są konsultowane z mieszkańcami.

W ramach konsultacji społecznych zbierane są opinie dotyczące preferowanych kierunków adaptacji do zmian klimatu w poszczególnych obszarach miasta. Zagospodarowanie wody deszczowej na terenie osiedla lub prywatnej posesji, tworzenie zielonych dachów i ścian, sadzenie drzew przy ulicach, poidełka z darmową wodą wodociągową, zacienienie osiedlowego placu zabaw, pomoc sąsiedzka w trakcie powodzi. To tylko niektóre pomysły na klimat, jakie zgłaszają mieszkańcy stolicy.

Najbliższe spotkania konsultacyjne:

  • Bemowo: środa, 10 maja o godz. 18.00 w urzędzie dzielnicy (ul. Powstańców Śląskich 70)
  • Mokotów: czwartek, 11 maja o godz. 18.00 w Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21)
  • Wola i Ochota: czwartek, 18 maja o godz. 18.00 w Przystanku Książka (ul. Grójecka 42)

Konsultacje społeczne potrwają do końca czerwca. O kolejnych terminach będziemy informować na bieżąco. Swoje pomysły na klimat mieszkańcy mogą zgłaszać również elektronicznie lub pocztą tradycyjną na adres Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy (ul. Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa).

Na podstawie wyników konsultacji powstanie projekt Strategii, który jesienią br. zostanie poddany dyskusji na Zespole ds. Klimatu przy Prezydencie m. st. Warszawy. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych procedur Strategia adaptacji będzie przedmiotem obrad Rady Miasta.

Strategia jest przygotowywana w ramach projektu ADAPTCITY, realizowanego przy udziale środków Instrumentu Finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Serwis mapowy

W serwisie mapowym Warszawy, umieszczono nowy katalog zawierający mapy klimatyczne – Adaptcity. Wybierając odpowiednie warstwy, można zobaczyć: bazę interwencji Straży Pożarnej, mapy opadów, mapy powierzchni nieprzepuszczalnych oraz biologicznie czynnych, mapy rozkładu wartości albedo, mapy wskaźnika jakości zieleni, a także mapy temperatury powietrza i powierzchni miasta.

Punktem wyjścia do praktycznego i zarazem profesjonalnego zajmowania się adaptacją do zmian klimatu w mieście, było rozpoznanie, jakie faktycznie zagrożenia mogą zaistnieć przy prognozowanej skali zmian klimatu globalnego. Dlatego niezbędne było stworzenie map klimatycznych, jako podstawy do formułowania strategii adaptacji. Na podstawie map stworzono scenariusze przyszłych zmian klimatycznych na terenie Warszawy, a także ryzyka z nich wynikającego, co bezpośrednio przekłada się na skutki dla ludzi, gospodarki i przyrody.


Źródło: Urząd m.st. Warszawy - Wydział Prasowy
Data wydarzenia: od 2017-05-10 do 2017-05-18
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • klimat
  • ochrona przyrody