Przejdź do treści głównej

Muzeum Sue Ryder po raz pierwszy na mapie Nocy Muzeów

autor(ka): Fundacja Sue Ryder
2017-04-19, 16:38
archiwalne
fot. za www.sueryder.pl
Jedyne na świecie muzeum poświęcone brytyjskiej działaczce charytatywnej Sue Ryder będzie można zwiedzić podczas najbliższej „Nocy Muzeów” w Warszawie. Fundacja Sue Ryder, która prowadzi to muzeum, zaprasza 20 maja 2017 r. w godzinach 19:00 – 1:00 do Rogatki przy Pl. Unii Lubelskiej 2 do obejrzenia ekspozycji stałej, opowiadającej o życiu i działalności tej niezwykłej kobiety, oraz wystawy specjalnej poświęconej tzw. dipisom, którym którym Sue Ryder pomagała w latach powojennych.

Wyjątkowo na ten wieczór przed Rogatką stanie przyczepa kempingowa przerobiona na mobilne muzeum, gdzie będzie się mieściła wystawa dodatkowa. Wcześniej w ciągu dnia będzie ją można spotkać w innych częściach miasta.

Dipisi (DP’s – displaced persons) to osoby, które zostały przymusowo wywiezione w czasie II wojny światowej do Niemiec i po zakończeniu działań wojennych nie mogły lub nie chciały wrócić do swojego kraju. Byli to głównie przybysze z Europy Wschodniej i krajów nadbałtyckich, a wśród nich bardzo duża grupa Polaków. Mieszkali w większości w obozach, czasem w tych samych, w których byli więzieni podczas wojny, ale niektórzy z nich byli bezdomni. I to właśnie takim osobom pomagała Sue Ryder. Zdarzało się, że trudne warunki bytowe i tragiczne doświadczenia minionych lat popychały tych ludzi do popełnienia przestępstwa. Sue Ryder, jako jedna z nielicznych, dostrzegła ten problem i odwiedzała ich w więzieniach, starając się im pomóc.

Sue Ryder już podczas II wojny światowej związała swoje losy z Polską i Polakami - służyła w Korpusie FANY, gdzie opiekowała się Cichociemnymi. Po wojnie zaczęła przyjeżdżać do Polski, przywożąc ze sobą dary (żywość, leki, odzież). Tworzyła także placówki opieki dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. W naszym kraju za jej sprawą powstało 30 takich domów opieki, hospicjów i oddziałów szpitalnych. Była szczególnie związana z Warszawą (nosiła tytuł Lady of Warsaw). Do końca swoich dni pomagała potrzebującym. Kochała i wspierała Polskę. Za swoje zasługi zastała uhonorowana w 1993 r. uchwałą Rady Miasta nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy.

Muzeum Sue Ryder:

Muzeum Sue Ryder jest czynne w poniedziałek, wtorek i środa w godzinach 10.00 – 18.00. Wstęp wolny.

http://muzeumsueryder.pl/

https://www.facebook.com/muzeumsueryder/?fref=ts

Fundacja Sue Ryder:

Fundacja Sue Ryder jest obecna w Polsce od lat 50., kiedy Sue Ryder rozpoczęła kilku dziesiętną misję charytatywną. Wraz z nią w prace Fundacji w Polsce zaangażowali się wolontariusze - byli więźniowie obozów koncentracyjnych, weterani wojenni i ich rodziny.

W 1991 roku, po zmianach w Polsce, Sue Ryder powołała do życia odrębną i w pełni niezależną Fundację Sue Ryder - oficjalnie zarejestrowaną w 1992 roku. Intencją Lady Ryder, wedle jej własnych słów, było szczególne podkreślenie specjalnego miejsca, jakie w jej sercu zajmował nasz kraj.

Celem fundacji jest niesienie pomocy ludziom cierpiącym lub potrzebującym serdeczności i osobistej pomocy z powodu złych warunków bytowych, z przyczyn społecznych i zdrowotnych oraz podejmowanie działań w kierunku usunięcia lub złagodzenia ich cierpień. Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego (numer KRS 0000191184).

http://fundacjasueryder.pl/

https://www.facebook.com/fundacja.sueryder/?fref=ts


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Sue Ryder
Data wydarzenia: 2017-05-20
Organizator:

Fundacja Sue Ryder

Adres:

Bagatela 15, 00-585 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 646 58 55

Faks:

22 646 58 55

E-mail:

fundacja@sueryder.pl

Www:

http://www.sueryder.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dobroczynność, filantropia
  • historia