Przejdź do treści głównej

Pozarządowe Lokale Warszawy: Myśl jak Marzyciel, pracuj jak Rzemieślnik

autor(ka): Jędrzej Dudkiewicz, warszawa.ngo.pl
2017-04-12, 03:00
archiwalne
Pozarządowe Lokale Warszawy: Marzyciele i Rzemieślnicy (foto: Rafał Gębura)
W Warszawie funkcjonuje dużo miejsc, w których działają organizacje pozarządowe, przygotowując atrakcje i wydarzenia dla mieszkańców Stolicy – czy to na skalę miasta, czy lokalną. Pozarządowe Lokale Warszawy to nowy cykl serwisu warszawa.ngo.pl, w którym będziemy przybliżać działalność warszawskich NGO. „Bohaterem” pierwszego odcinka są Marzyciele i Rzemieślnicy.

Brak publicznych środków i jego konsekwencje

Marzyciele i Rzemieślnicy, zlokalizowani na trzecim piętrze kamienicy przy ulicy Brackiej 25, są przedsięwzięciem prowadzonym wspólnie od ponad roku przez Pracownię Badań i Inicjatyw Społecznych Stocznia, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy. Do tych ostatnich należy budynek i to właśnie oni, po tym jak udało im się odzyskać majątek, zdecydowali się przeznaczyć jedno piętro w całości na działania skierowane do mieszkańców Warszawy.

– Państwo Jabłkowscy zrezygnowali z zysków, które mogliby czerpać z tego piętra – opowiada Zosia Komorowska ze Stoczni. – To bardzo ciekawe, że jest rodzina tak mocno zakorzeniona w Warszawie, która chce podzielić się czymś co ma w sposób trwały, a nie w ramach jednorazowej akcji. Pierwszy raz się spotkałam z czymś takim – dodaje.

Co ciekawe, Marzyciele i Rzemieślnicy działają bez dotacji ze środków Urzędu m.st. Warszawy. Z tego powodu część oferty jest płatna, co na przykład dla organizacji pozarządowych może być zaskoczeniem, tym bardziej, że w Stolicy jest dużo miejsc, gdzie można zorganizować coś za darmo.

– Tłumaczenie organizacjom, że czasem coś kosztuje jest trudne. Marzyciele powstali bez złotówki publicznych pieniędzy: wzięliśmy kredyt na remont i teraz musimy go spłacić. Między innymi dlatego korzystający z przestrzeni pracy opłacają niewielki abonament – tłumaczy Jakub Wygnański ze Stoczni. – Mamy też specjalną ofertę dla organizacji spoza Warszawy (tzw. Rezydencja Warszawska), dzięki której NGO, które przyjeżdżają do Warszawy, nie muszą błąkać się po kawiarniach, tylko mogą spędzić czas w szczególnym miejscu, wśród naprawdę fajnych ludzi – dodaje.

Międzysektorowe łączenie ludzi

Marzyciele i Rzemieślnicy nie są jednak miejscem, w którym wydarzenia przeznaczone są albo dla mieszkańców, albo organizacji pozarządowych. Główną ideą jest to, by łączyć ze sobą bardzo różne środowiska, by budować współpracę między nimi i szukać nowych pomysłów na rozwój Stolicy.

– Tym co wyróżnia Marzycieli i Rzemieślników na tle innych miejsc jest międzysektorowe łączenie ludzi, nie jest to przestrzeń wyłącznie dla organizacji pozarządowych – mówi Zosia Komorowska. – Dlatego też odbiorcą naszych działań jest po prostu osoba, która z jednej strony zainteresowana jest miastem, a z drugiej różnymi innowacjami – dodaje.

Dobrym przykładem wydarzenia, które obrazuje tę ideę może być przygotowane 11 listopada 2016 roku wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, bez oglądania się na politykę. – Na to wydarzenie przyszły osoby bardzo różniące się światopoglądowo, ale udało się stworzyć przestrzeń, w której nie było napięcia, tylko wspólnie się śpiewało – wspomina Zosia Komorowska.

W Marzycielach i Rzemieślnikach odbywają się najróżniejsze wydarzenia, od konferencji na tematy polityczno-państwowe, przez konsultacje społeczne, po warsztaty majsterkowania dla dzieci, za którymi pracownicy muszą biegać i wszystko sprzątać. Miały tu też miejsce komercyjne imprezy bankowe, ale i pokaz tańca baletowego, na który przyjechały gwiazdy aż z Serbii oraz spotkanie z czeczeńskimi dziećmi i ich rodzinami, którym udało się dostać do Polski. Imprezą, która mocno zapadła w pamięć pracownikom Marzycieli i Rzemieślników była jedna z rocznic Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego, podczas której około stu członków wymieniało się uwagami na temat łowienia ryb i miejsc, w których warto to robić, zaś catering przygotował długi stół pełen ogromnych sumów.

W Marzycielach i Rzemieślnikach można też podyskutować o sprawach państwowych i lokalnych (cykl dyskusji „Szanowne Państwo”) lub wspólnie zastanowić się nad ciekawymi rozwiązaniami dla Warszawy (Inkubator Pomysłów), czego efektem były trzy koncepcje kampanii społecznych promujących życzliwość i bezpieczeństwo na warszawskich ulicach. Działa tu również biblioteka miejska, z której można wypożyczyć (albo przeczytać na miejscu) książki związane z ideami, praktykami oraz teoriami miasta.

Marzyciele i Rzemieślnicy są kwintesencją metafory, że prawdziwy działacz NGO to ktoś, kto ma głowę w chmurach, a stąpa po ziemi – podsumowuje Kuba Wygnański. – Organizacje mają swoje idee, wierzą, że świat może być lepiej urządzony, ale zależy to też od prozaicznych, codziennych spraw. Coraz bardziej widać, że nawet w robieniu dobra trzeba być dobrym – dodaje.

 

Poznaj stronę Marzycieli i Rzemieślników!


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • inicjatywy oddolne
  • integracja społeczna
  • miasto