Przejdź do treści głównej

Poznaj nowe Miejsca Przyjazne Seniorom [relacja]

autor(ka): Jędrzej Dudkiewicz, warszawa.ngo.pl
2017-03-20, 03:02
archiwalne
Źródło: Warszawska Rada Seniorów.
W Stolicy pojawiły się kolejne miejsca, w których starsi mieszkańcy mogą spędzić aktywnie czas. 17 marca 2017 roku odbyła się gala konkursu zorganizowanego przez Urząd m.st. Warszawy oraz Warszawską Radę Seniorów. 19 instytucji i organizacji odebrało certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom.

Zasady konkursu są bardzo proste. Do nagrody można zgłosić dowolne miejsce, które wychodzi naprzeciw seniorom i w swoich inicjatywach wychodzi poza standardową, statutową działalność. Miejsce takie musi być przyjazne osobom starszym nie tylko pod kątem architektonicznym, by łatwo było się do niego dostać i po nim poruszać. Pracownicy powinni dodatkowo zapewnić odpowiednią atmosferę, dzięki której każdy będzie czuć się tam bezpiecznie oraz zróżnicowaną ofertę, by każdy zainteresowany znalazł dla siebie coś ciekawego. Ważnym aspektem jest również promocja międzypokoleniowego dialogu i integracji.

– Mam nadzieję, że dojdziemy do tego, że wszyscy będą starać się o to, żeby nasze życie nie było niepotrzebne, kiedy kończymy 60 lat, żeby młodzi uczyli się i zdobywali od nas doświadczenie – powiedziała Anna Nehrebecka, przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów. – Ktoś mnie kiedyś nauczył, że takie stare drzewo ma dużo korzeni, silne gałęzie i może otoczyć młodsze opieką – dodała.

– Każda dzielnica powoli staje się przyjazna seniorom – przyznała Joanna Dolińska-Dobek, wicedyrektorka Biura Pomocy i Projektów Społecznych. – Nagrodzone w konkursie miejsca są otwarte nie tylko na osoby starsze, ale na wszystkich i kwitną dzięki międzygeneracyjnej współpracy – dodała.

Za działania w 2016 roku wyróżnionych zostało 19 miejsc (z 45 zgłoszonych). Nagrody przyznawano w pięciu kategoriach:

1. Publiczne instytucje obsługi mieszkańców

2. Sport i rekreacja

3. Kultura, rozrywka, edukacja

4. Gastronomia – restauracje, kawiarnie, bary mleczne

5. Zakłady opieki zdrowotnej, apteki

Wśród miejsc mocno związanych z organizacjami pozarządowymi nagrodzone zostały: Centrum Społeczne Paca 40 (kategoria Kultura), Festiwal Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim organizowane przez Fundacje Ogrody Muzyczne (kategoria Kultura), Klubokawiarnia Cafe Żytnia prowadzona przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej (kategoria Gastronomia) oraz Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców (kategoria Kultura), gdzie warszawskie NGO mogą wynająć pomieszczenia na swoje działania.

Pozostali nagrodzeni to: Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Wesoła, Urząd dzielnicy Bemowo, Urząd dzielnicy Wilanów, Białołęcki Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna im. Księdza Twardowskiego na Pradze Północ, Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla na Pradze Południe, Biblioteka Publiczna w dzielnicy Targówek, Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wilanów, Centrum Kultury Wilanów, Centrum Promocji Kultury w dzielnicy Praga Południe, Dom Kultury „Świt”, Służewski Dom Kultury, Przychodnia lekarska przy ul. Przyczółkowej 33, Przychodnia Rejonowa Specjalistyczna przy ul. Poborzańskiej 6 oraz Przychodnia Rejonowa Specjalistyczna przy ul. Rembielińskiej 8.

Była to druga edycja konkursu „Miejsca Przyjazne Seniorom”. Miejsca, które nie zostały wyróżnione w tym roku, mogą ponownie startować w kolejnej edycji i starać się o certyfikat.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • dialog społeczny
  • integracja społeczna
  • miasto
  • polityka społeczna
  • seniorzy
  • społeczeństwo obywatelskie
  • współpraca z administracją