Przejdź do treści głównej

Warszawskie Centra Lokalne coraz bliżej

autor(ka): Urząd m.st. Warszawy
2017-03-17, 14:01
archiwalne
Urząd Miasta. Fot. Tomasz Kaczor, ngo.pl
W czwartek, 16 marca Rada Warszawy zdecydowała o przekazaniu dodatkowych środków na kolejne etapy związane z budową lokalnych centrów dzielnicowych. Prawie 4,5 mln zł trafi do Mokotowa, Żoliborza, Ursusa, Pragi-Północ, Bemowa i Rembertowa.

Na sesji stołeczni radni podjęli decyzję o przekazaniu dodatkowego wsparcia dla poszczególnych dzielnic. Największy zastrzyk finansowy to 2 mln zł dla Mokotowa i 1,3 mln zł dla Żoliborza, środki te zostaną przeznaczone na I etapy prac projektowych i budowlanych. Dodatkowe pieniądze na prace projektowe, zasilą również budżety Ursusa w kwocie 500 tys. zł oraz Pragi-Północ – 450 tys. zł. Ponadto Rada zdecydowała o przekazaniu 150 tys. zł dla Bemowa na przeprowadzenie konsultacji społecznych wraz z przygotowaniem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.

To już trzeci rok działalności programu Warszawskie Centra Lokalne, który stołeczny ratusz prowadzi we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich. Dla każdego miejsca powstają indywidualne rozwiązania, służące poprawie jakości przestrzeni i wprowadzeniu funkcji służących lokalnym społecznościom.

Ubiegły rok we wszystkich pilotażowych dzielnicach, upłynął na przeprowadzeniu konsultacji oraz przygotowywaniu koncepcji architektoniczno-urbanistycznych centrów lokalnych. Osiem dzielnic (Rembertów, Wawer, Białołęka, Ochota, Ursus, Żoliborz, Praga-Północ oraz Mokotów) w grudniu zakończyło prace i w tym roku przystępuje do realizacji wypracowanych koncepcji.

Najbardziej zaawansowany w pracach jest Wawer. Przygotowano tzw. program funkcjonalno-użytkowy na potrzeby budowy obiektu wielofunkcyjnego w Falenicy przy ul. Walcowniczej/Patriotów. Trwa także przygotowanie dokumentacji architektoniczno-budowlanej i wykonawczej dot. przebudowy lokalnego targowiska. W budynku wielofunkcyjnym znajdzie się filia Wawerskiego Centrum Kultury, filia Biblioteki Publicznej oraz Miejsce Aktywności Lokalnej. Kulturoteka w Falenicy stanie się integralną częścią centrum lokalnego, obejmującego także targowisko i jego otoczenie. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na II kwartał tego roku.

Dzielnica Ursus będzie zmieniała obszar położony wokół ul. Wojciechowskiego – modernizacji ma być poddany park Hassów, w tym muszla koncertowa, plac zabaw Hasanka oraz otoczenie kościoła z pawilonami kupieckimi. Planowane jest także stworzenie strefy sportu dla młodzieży.

Na Żoliborzu I etap realizacji centrum lokalnego skupi się na obszarze położonym pomiędzy ul. Matysiakówny i Rydgiera. W okolicy placu zabaw „Figle i Psoty”, powstanie nowy obszar rekreacyjny Żoliborza Południowego, składający się z klubokawiarni, wielofunkcyjnego boiska oraz łąki.

Na Pradze-Północ planowane jest przekształcenie placu Hallera. Plac w nowej odsłonie to m.in. wyremontowane ulice i chodniki, nowe lokale z atrakcyjną ofertą, większy plac zabaw, uporządkowane parkowanie, biblioteka z wychodzącym na ulicę tarasem oraz tężnia realizowana w ramach budżetu partycypacyjnego.

W Dzielnicy Mokotów wkrótce ruszy I etap prac służący stworzeniu centrum lokalnego na terenie skweru S. Broniewskiego „Orszy” oraz parku przed pałacem Szustra. Koncepcja zmian została wybrana w drodze konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali szereg prostych, ale ciekawych rozwiązań wzbogacających spokojny charakter skweru i parku. Są to m.in. nowe rozwiązania komunikacyjne, takie jak przeniesienie przystanków i uspokojenie ruchu, stworzenie pawilonu społecznego, szpaleru grusz, otwartych placów zabaw, rabat sąsiedzkich, ogrodów społecznych. W programie centrum planowane są bazary, potańcówki i festyny.

W Rembertowie trwają prace nad stworzeniem centrum lokalnego połączonego z podziemnym parkingiem P&R. Przy al. Chruściela pomiędzy dzielnicowym urzędem, a biblioteką powstanie atrakcyjny plac z częścią kawiarnianą. W strefie rekreacyjnej znajdzie się plac zabaw, zielony skwer oraz wodna kaskada. Oprócz tego powstaną miejsca wypoczynku dla osób starszych, stoliki i siedziska do gier miejskich. Nowe centrum będzie także miejscem organizacji dzielnicowych wydarzeń, targów i kiermaszy.

Nowe oblicze zyskają również pozostałe centra lokalne: bazarek i jego najbliższe otoczenie przy ul. Mołdawskiej na Ochocie oraz zabytkowy budynek wraz z ogrodem przy ul. Modlińskiej 257 na Białołęce.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.


Informacja pochodzi z serwisu ngo.um.warszawa.pl

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • miasto
  • rozwój lokalny
  • współpraca z administracją