Przejdź do treści głównej

Rotunda. Symbol Warszawy, symbol zmian

autor(ka): Patryk Zaremba dla opinie.ngo.pl
2017-03-17, 03:00
archiwalne
fot.wikipedia.org/Radek Kołakowski/Creative Commons CC0 1.0
ZAREMBA: Po wielu latach zapowiedzi i niefortunnej próbie zaprojektowania nowej Rotundy bez konsultacji społecznych, ruszyła rozbiórka jednego z symboli Warszawy. Za dwa lata budynek zobaczymy w nowej odsłonie. Kiedy zmian doczeka się pobliskie Rondo Dmowskiego? Tego nadal nie wiadomo.

Pierwsze informacje o planach właściciela – Banku PKO BP – na wyburzenie Rotundy i zastąpieniu jej nowym obiektem pojawiły się w 2010 roku. Wzbudziły wtedy kontrowersje i społeczny opór osób oraz środowisk zainteresowanych architektonicznym dziedzictwem Warszawy. Krytykowano nową koncepcję – przedstawioną na wizualizacjach – za brak poszanowania kontekstu i próbę zastąpienia skromnej architektury rozwiązaniami wręcz futurystycznymi.

Konsultacje i efekty

Inwestor wyciągnął wnioski i rozpisał razem z firmą DuPont konkurs architektoniczny poprzedzony konsultacjami społecznymi. Badania i rozmowy z mieszkańcami oraz turystami pokazały wielką rolę tego obiektu w świadomości społecznej i zakorzenienie w architektonicznym pejzażu miasta.

Konkurs w 2013 roku wygrał duet architektów z Krakowa: Gowin – Siuta. Projektanci zaproponowali obiekt o architekturze i detalu praktycznie takim samym jak dotychczas. Na zlecenie inwestora zaproponowali przeniesienie usług bankowych na parter i kondygnację podziemną, a na pierwszym piętrze – przestrzeń ogólnodostępną o jeszcze niezdefiniowanej funkcji społecznej. Dostęp do najniższego poziomu banku ma zapewnić niewielkie zagłębienie terenu od strony Domów Centrum.

Rewolucja na rondzie Dmowskiego

Równoległe w czasie zburzenie budynku dawnego Universalu przez innego inwestora i zastąpienie go niebawem nowym wieżowcem o współczesnej, bardziej wyrafinowanej architekturze daje obraz wręcz rewolucyjnych zmian w ścisłym centrum Warszawy. A zmiany tutaj są bardzo potrzebne. Szkoda, że Miasto nie nadąża za i tak długo trwającymi procesami inwestycyjnymi w rejonie Ronda Dmowskiego. Dla tego obszaru od lat toczą się dwie procedury sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: dla rejonu ulicy Poznańskiej i dla tzw. Ściany Wschodniej. Pierwotnie rondo było włączone w te procedury (czyli podzielone niefortunnie na „kawałki”). Ostatecznie włączono je do procedury planistycznej obejmującej również Rotundę.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego przewiduje przekształcenie ronda w wielkomiejskie skrzyżowanie, zachowanie przejść podziemnych, ale też wprowadzenie przejść dla pieszych w poziomie ulic. Kiedy nastąpi przebudowa? Tego nie wiadomo. Będzie to wielka operacja, rozłożona na lata. Uchwalenie planu z takim zapisem umożliwi prawnie przyszłą inwestycję.

Zmiana Rotundy cieszy

Przebudowa Rotundy cieszy, bo Warszawa otrzyma kolejną wersję symbolu architektonicznego w nowoczesnej szacie technologicznej. Rozbiórka pokazuje, że choć obiekt był prosty w formie, to skrywał koronkową wręcz konstrukcję. Taka architektura: prosta, ale i wysublimowana, jest najwartościowsza.

Szkoda, że rondo pozostanie jeszcze przez wiele lat. Gdyby chronologia inwestycji była inna: najpierw powstało skrzyżowanie, to nowa Rotunda mogłaby przybliżyć się lekko do ulicy Marszałkowskiej, odsłaniając od strony Alej Jerozolimskich widok i dostęp do śródmiejskiego Pasażu „Wiecha” na tyłach Domów Centrum. W taki sposób zmiana w centrum byłaby kompleksowa. Ale i tak cieszy, że po czterdziestu latach od tragicznego wybuchu otrzymamy nowoczesną, przeszkloną, żyjącą przez większą część doby, rozświetloną Rotundę w sąsiedztwie nowego biurowca, stanowiącego dla niej ciekawe tło.

 

Czekamy na Wasze głosy (maks. 4500 znaków) plus zdjęcie na adres:

 

Patryk Zaremba – prezes stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy, przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu miasta stołecznego Warszawy, członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Współautor koncepcji Aleja Marszałkowska, porządkującej przestrzeń Śródmieścia i już w 2009 roku mówiącej o potrzebie przekształcenia Ronda Dmowskiego w przyjaźniejsze mieszkańcom, wielkomiejskie skrzyżowanie.

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 1

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Rozbiórka Rotundy właśnie została wstrzymana ~mabo 17.03.2017, 04:37 PKO potwierdza: Rozbiórka Rotundy wstrzymana http://newsrm.tv/pko-potwierdza-rozbiorka-rotundy-wstrzymana/ Do PKO Banku Polskiego 16 marca br. wpłynęła decyzja nakazująca wstrzymanie wszystkich prac prowadzonych w budynku Rotundy. Bank analizuje dokumenty i ustosunkuje się do decyzji w możliwie najszybszym czasie. - Do Banku wpłynęła decyzja Stołecznego Konserwatora Zabytków o wstrzymanie prac rozbiórkowych budynku Rotundy. Decyzję, która wpłynęła do Banku analizujemy, która będzie polegała na ocenie prawnej, jak również administracyjnym, ale najważniejsza sprawą dla nas jest bezpieczeństwo konstrukcji oraz otoczenia budynku Rotundy – mówi newsrm.tv Piotr Radek, manager ds. rewitalizacji Rotundy. W grudniu 2014 roku Bank złożył wniosek do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy o wydanie pozwolenia na budowę wraz z rozbiórką istniejącego budynku. Pozwolenie na budowę wraz z rozbiórką Rotundy została wydana przez Urząd Miasta z datą 1 lutego 2016 roku. Piotr Radek potwierdza, że wszelkie formalności ze strony PKO Banku Polskiego zostały dotrzymane. W styczniu 2017 roku Bank wyłonił generalnego wykonawcę. Zgodnie z przyjętym harmonogramem w lutym br. przystąpił do realizacji inwestycji. Bank prowadzi projekt rewitalizacji Rotundy, ze względu na zły stan techniczny budynku. Ma on charakter kompleksowy. Budynek zachowa dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Przed przystąpieniem do realizacji projektu PKO Bank Polski przeprowadził panele eksperckie w których wzięli udział przedstawiciele organizacji architektów, władz lokalnych i samorządowych, firm badawczych oraz konsultacje z mieszkańcami Warszawy. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • architektura
  • miasto
  • wspólnoty i społeczności lokalne