Przejdź do treści głównej

Wojewoda zdecydował - warszawiacy bez prawa głosu!

autor(ka): Urząd m.st. Warszawy
2017-03-09, 16:50
użytkownik
archiwalne
Urząd Miasta. Fot. Tomasz Kaczor, ngo.pl
W czwartek, 9 marca, wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę o referendum ws. ustawy o ustroju m.st. Warszawy, które miało się odbyć 26 marca. – Warszawiacy powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w tak ważnej dla nich sprawie. To próba zamknięcia ust mieszkańcom naszego miasta – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Stolicy.

– W najbliższym czasie zbierze się Rada Miasta, będziemy chcieli podjąć uchwałę o skierowaniu skargi na rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – dodała Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

30 stycznia br. grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Projekt dotyczy przyłączenia okolicznych gmin do Warszawy i nie był przedmiotem konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy. W ocenie ekspertów sposób, w jaki ten projekt został złożony, jest niezgodny z zasadami demokracji. Oprócz debaty na temat samych zapisów ustawy, szeroko komentowane było też ryzyko przyjęcia ustawy z pominięciem konsultacji z samorządowcami i mieszkańcami Warszawy i gmin, których projekt dotyczy.

Każdy mieszkaniec Warszawy powinien mieć prawo głosu w tak istotnej sprawie, dlatego też Rada Miasta zdecydowała 6 lutego 2017 r., że to warszawiacy powinni zdecydować o powiększeniu granic m.st. Warszawy i podjęli decyzję, że 26 marca br. w stolicy odbędzie się referendum dotyczące tak ważnego dla funkcjonowania ich miasta tematu. Wojewoda mazowiecki zawiadomieniem z 23 lutego br. wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności podjętej przez Radę Miasta uchwały i wstrzymał jej wykonanie. 9 marca br. zawiadomił o wydaniu rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego nieważność uchwały Rady Miasta. Rada m.st. Warszawy w najbliższych dniach zdecyduje o wniesieniu na rozstrzygnięcie wojewody skargi do sądu administracyjnego.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.


Informacja pochodzi z serwisu ngo.um.warszawa.pl

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • miasto
  • państwo, polityka
  • prawa obywatela