Przejdź do treści głównej

Jaka książka będzie bohaterką akcji Warszawa Czyta 2017?

autor(ka): Warszawa Czyta
2017-02-14, 13:23
użytkownik
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
Zapraszamy do udziału w wyborze książki, która stanie się bohaterką piątej już edycji akcji WARSZAWA CZYTA.

Z listy wyłonionej wspólnie z warszawskimi czytelnikami i czytelniczkami wybraliśmy cztery bardzo różne książki, które łączy jedno – każda może dostarczać inspiracji do dyskusji i działań związanych ze współczesną Warszawą, każda mówi rzeczy, przez pryzmat których dowiadujemy się czegoś o sobie i o naszym mieście. Książki, spośród których dokonamy ostatecznego wyboru, to:

To wokół jednej z nich przez kilka dni maja 2017 zogniskuje się akcja Warszawa Czyta, czyli organizowany oddolnie maraton wydarzeń, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Na głosy czekamy do 24 lutego, a ostateczny wybór ogłosimy kilka dni później.

Uwaga: przy wyborze książki decydujące znaczenie ma siła argumentów, nie liczba oddanych głosów.

4 książki finalistki

> Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji Olgi Drendy (Karakter 2016) to estetyczno-kulturowa mapa pamięci o okresie transformacji, portret fenomenów, które zawładnęły zbiorową wyobraźnią, a dla dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków stały się częścią osobistych mitologii.

> Komiks Totalnie nie nostalgia Wandy Hagedorn (tekst) i Jacka Frąsia (rysunki) (Wydawnictwo Komiksowe / Kultura Gniewu 2017) portretuje wspomnienia z „opresyjno-represyjno-depresyjnego” dzieciństwa i wczesnej młodości narratorki przeżywanych w PRL lat 60. i 70.

> Pani Stefa Magdaleny Kicińskiej (Czarne 2015), reportaż biograficzny o Stefanii Wilczyńskiej, która razem z Januszem Korczakiem prowadziła Dom Sierot przy Krochmalnej, to ważny przykład „herstorii” – wydobycia z cienia kobiety, której osiągnięcia przez lata pozostawały szerzej nieznane.

> Dwanaście srok za ogon Stanisława Łubieńskiego (Czarne 2016) to przyrodnicza książka miejska, która jak żadna inna uwrażliwia na to, że przyroda jest wszędzie.

szersza prezentacja wybranych książek i ankieta

Czytanie jest najfajniejsze wtedy, gdy jest wstępem do rozmowy i do działania – to hasło przyświeca nam od początku tworzenia akcji WARSZAWA CZYTA, która w tym roku odbędzie się już po raz piąty. W 2013 roku wystartowaliśmy serią wydarzeń wokół Cwaniar Sylwii Chutnik, w 2014 akcja była osadzona wokół Niewidzialnych miast Italo Calvino, w 2015 – wokół Chamowa Mirona Białoszewskiego, a w 2016 – wokół 13 pięter Filipa Springera.

Cztery edycje akcji to łącznie kilkaset wydarzeń: dyskusje z udziałem pisarzy, tłumaczek, reportażystów, antropolożek i architektów, slamy poetyckie, performance'y, pokazy filmowe, warsztaty plastyczne i literackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spacery literackie i architektoniczne, wycieczki rowerowe oraz spotkania dyskusyjnych klubów książki. Wśród naszych gości byli m.in. Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Marlena Happach, Miłada Jędrysik, Marcin Kącki, Agnieszka Lichnerowicz, Grzegorz Piątek, Justyna Sobolewska, Tadeusz Sobolewski, Filip Springer, Anna Wasilewska, Olga Wróbel, Patryk Zakrocki.

W 2016 roku raz pierwszy odbyła się też odsłona akcji dla niedorosłych czytelników i czytelniczek – Mała Warszawa Czyta przygotowana przez Polską Sekcję IBBY. Jej bohaterką była Kawalerka Weroniki Przybylskiej. W tym roku zamierzamy kontynuować współpracę z IBBY i rozbudować blok dziecięcy.

Inspiracją uruchomienia akcji Warszawa Czyta była inicjatywa, która narodziła się w 2001 roku w Seattle – One Book, One City.

Dlaczego tylko jedna książka?

Dlatego, że dyskusyjne kluby książki z reguły omawiają na swoich spotkaniach jedną książkę, a my chcemy na czas akcji zmienić Warszawę w taki klub. I dlatego, że jedna książka pozwala połączyć liczne i różnorodne wydarzenia tworzące naszą akcję w spójną całość.

Kto stoi za WARSZAWA CZYTA?

WARSZAWA CZYTA to spontaniczna akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. Nie mamy struktury ani hierarchii, nie działamy dla zysku ani na zamówienie żadnych prywatnych czy publicznych instytucji. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy zarówno z instytucjami, jak i osobami fizycznymi. Może do nas dołączyć każda osoba, która lubi czytanie w mieście, czytanie o mieście, czytanie miasta oraz – przede wszystkim – dyskutowanie o czytaniu. http://warszawaczyta.org
http://facebook.com/warszawaczyta
http://twitter.com/warszawaczyta


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Warszawa Czyta
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • czytelnictwo
  • kultura
  • miasto