Przejdź do treści głównej

Uwolnić projekt i 7 nowych przedmiotów zaprojektowanych przez uznanych polskich twórców

autor(ka): Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie"
2017-02-03, 11:38
użytkownik
archiwalne
Fot. Stowarzyszenie ”Z Siedzibą w Warszawie”
Od 2014 roku Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" prowadzi projekt nowego modelu produkcji i dystrybucji dóbr w oparciu o Wolne licencje i relacje jakie użytkownik nawiązuje z lokalnym wytwórcą. To realne wsparcie rzemiosła i promocja dziedzictwa niematerialnego.

Każdy zainteresowany rzemieślnik może pobrać dokumentację wykonawczą z sieci i wykorzystać projekt nawet komercyjnie!!! Nad tegorocznymi projektami pracowali uznani polscy projektanci: Kosmos Project, Jan Kochański, Pani Jurek, Joanna Piaścik.

Od 1 lutego nasza biblioteka przedmiotów i dokumentacji wykonawczych do pobrania zawiera już 14 przedmiotów (została wzbogacona o nowych 7 obiektów).

Ta niekomercyjna i społeczna inicjatywa jest wpisana w działalność statutową naszej Organizacji. Nie pobieramy żadnych opłat z tytułu realizacji tego projektu, będziemy wdzięczni za pomoc w promowaniu tej szlachetnej idei. Dzięki Państwa pomocy projekt ma szansę być żywym i realnym wsparciem rzemiosła!

W 2016/2017 roku przeprowadziliśmy projekt na Ukrainie i na Mazowszu, udowadniając, że "Uwolnić projekt" może być długofalową promocją polskiego designu i dziedzictwa za granicą (ukraińscy odbiorcy zamawiają przedmioty u lokalnych wytwórców, zdobywając przy okazji wiedzę na temat polskich tradycji wzorniczych i polskiej ludowej twórczości). W drodze współpracy polskich projektantów z ukraińskimi twórcami ludowymi z Karpat (bednarz, snycerz, tkaczka), pokazaliśmy różnorodność tradycji europejskich oraz jej wspólne korzenie.

Polskie dziedzictwo i nowy pomysł na produkcję okazały się być ponadnarodową metodą na promocję, z poszanowaniem tradycji i kultury każdego z krajów.

Nowe przedmioty powstały również w drodze współpracy z mazowieckimi rzemieślnikami z Kurpii białych. Mata z drewnianych deseczek i ceramiczne naczynia to efekt pracy polskich twórców i mazowieckich rzemieślników.

Więcej na stronie: http://www.uwolnicprojekt.org/pl/przedmioty.html

Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym. Finansowanie: Urząd m.st. Warszawy i Mazowiecki Urząd Marszałkowski.

Link do zdjęć obiektów

Link do zdjęć przedmiotów z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Link do zdjęć z warsztatów na Ukrainie


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie"
Organizator:

Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie"

Adres:

Sękocińska 4 lok. 2, 02-313 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie

Tel.:

22 616 22 29

Faks:

22 244 25 14

E-mail:

my@wwarszawie.org.pl

Www:

http://www.wwarszawie.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • tradycja
  • współpraca międzynarodowa