Przejdź do treści głównej

Obywatelskie wysłuchanie publiczne: projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych

autor(ka): Organizatorzy
2016-05-30, 10:54
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
W Parlamencie trwają prace nad przyjęciem ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Niestety, podczas prac nad nią nie skorzystano z formalnych sposobów zasięgnięcia opinii różnorodnych środowisk. 6 czerwca 2016 roku odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim Obywatelskie wysłuchanie publiczne. Zapisy trwają do czwartku w południe na stronie wysluchanieobywatelskie.pl. Organizatorzy gorąco zachęcają do wzięcia udziału w wysłuchaniu. Może się zgłosić każdy – nie tylko specjalista od spraw bezpieczeństwa – bo ustawa „antyterrorystyczna” w praktyce dotknie każdego.

Ustawa dotyczy nie tylko osób prowadzących działalność terrorystyczną, ale każdego z nas – użytkowników Internetu czy telefonów komórkowych. Jednak nie umożliwiono ekspertom, naukowcom, osobom zajmującym się bezpieczeństwem czy ochroną praw człowieka, a także zwykłym obywatelom zabrania głosu w tak ważnej dla naszego kraju sprawie. I to pomimo, że różne podmioty apelowały do parlamentarzystów o konsultacje i zorganizowanie wysłuchania publicznego.

Mimo braku konsultacji wiele instytucji przygotowało swoje stanowiska. Chcemy więc stworzyć przestrzeń, by zarówno te, jak i inne opinie pochodzące od zainteresowanych osób i instytucji, zaistniały publicznie. Chcemy stworzyć szansę, by zostały one zaprezentowanie i usłyszane przez rządzących i przez szeroką opinię publiczną. Przez wszystkich, którym zależy na tym, by przepisy dotyczące zapobiegania terroryzmowi były skuteczne, a jednocześnie nie ograniczały nadmiarowo praw i wolności człowieka.

Organizatorami obywatelskiego wysłuchania są instytucje spoza rządu i spoza polityki, rozumianej jako ugrupowania partyjne. To, co nas łączy, to troska o prawa każdego człowieka, a także o jakość polskiej debaty publicznej: o rzetelność argumentacji i otwarty, partycypacyjny charakter dyskusji. Wierzymy, że właśnie w taki sposób powinny się kształtować ważne rozstrzygnięcia dotyczące polityk publicznych i stanowionego w Polsce prawa.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: http://www.wysluchanieobywatelskie.pl/


Źródło: Organizator
Data wydarzenia: 2016-06-06
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • państwo, polityka
  • prawa człowieka
  • prawo
  • społeczeństwo obywatelskie