Przejdź do treści głównej

Pozarządowy kalejdoskop przedświąteczny

autor(ka): Krzysztof Wittels, warszawa.ngo.pl
2015-12-21, 02:10
archiwalne
Mali bracia Ubogich, wigilia 2015 r.
Czas około świąteczny to ważny i intensywny okres w kalendarzu warszawskich organizacji pozarządowych. Wykorzystują go, by pozyskać pieniądze na swoje działania, by pomóc ubogim i samotnie spędzającym święta, czy wreszcie, by zachęcić mieszkańców stolicy do miłych i wspólnych spotkań. Postanowiłem sprawdzić, co stołeczne NGO robią w tym okresie, a różnorodność działań naprawdę mnie zaskoczyła. Oto krótki przegląd wybranych inicjatyw.

Przyjęcie dla ubogich i wykluczonych, której filmowy wizerunek wyrył w mojej pamięci Luis Buñuel, było może mało odkrywczym, ale pierwszym skojarzeniem.

Wigilie dla bezdomnych i samotnych

Wigilię dla kilkuset bezdomnych i najuboższych mieszkańców stolicy już po raz 7. zorganizuje Wspólnota Sant’Egidio. W zeszłorocznej wigilii wzięło udział 350 gości. W tym roku uroczysta kolacja odbędzie się 23 grudnia w podziemiach parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie z udziałem kard. Kazimierza Nycza. Organizatorzy spodziewają się przynajmniej podobnej liczby gości, co rok temu, rozdano bowiem ponad 400 zaproszeń. Ubogich i bezdomnym podejmować będą członkowie Wspólnoty, na co dzień pomagający bezdomnym oraz liczni wolontariusze, którzy włączają się w to dzieło jako pomocnicy kucharza, kelnerzy, fundatorzy i dostawcy prezentów, zaplecze logistyczne, a nawet członkowie i członkinie zespołu, który ma zapewnić także część artystyczną podczas spotkania.

Dwa dni wcześniej, 21 grudnia, „Wigilię dla Bezdomnych” organizuje Fundacja ATUT działająca przy Teatrze Kamienica. Inicjatorem i organizatorem akcji jest znany aktor i dyrektor Teatru Kamienica, Emilian Kamiński.

– W tym dniu będziemy dzielić się opłatkiem i wspólnie śpiewać kolędy, to jest dla nas wszystkich bardzo ważny dzień – zapowiada aktor na stronie internetowej wydarzenia. W 2014 r. w wigilii organizowanej w Teatrze Kamienica wzięło udział ok. 160 gości.

19 grudnia Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” dla ok. 100 swoich podopiecznych przygotowało wigilię w Liceum im. ks. Józefa Poniatowskiego. Wzięły w niej udział osoby starsze, które spędzają Święta Bożego Narodzenia w samotności. Wspólna biesiada w gronie życzliwych im osób, życzenia, łamanie się opłatkiem, świąteczne paczki – to wszystko wniosło nieco światła i radości do – nierzadko – smutnych dla nich świąt.

Wigilijne światełka pomocy

Bez trudu skojarzyłem z okresem około bożonarodzeniowym akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, czyli popularną „Świecę Caritasu”. Nie wiedziałem jednak, że akcja sprzedaży świec adwentowych jest prowadzona nie tylko w kościołach katolickich, ale również ewangelickich i prawosławnych. Dochody z tej popularnej w całym kraju akcji są przeznaczane na rzecz dzieci z ubogich rodzin i niemal w całości zostają spożytkowane na terenie diecezji, w której zostały zebrane. W 2014 r. zbiórka w archidiecezji warszawskiej pomogła częściowo sfinansować letnie i zimowe obozy dla ok. 1200 dzieci. W całym kraju natomiast sfinansowano łącznie obozy dla ok. 40 tys. dzieci, zakupiono ok. 50 tys. wyprawek szkolnych oraz dofinansowano wyżywienie dzieci w 80 świetlicach socjoterapeutycznych prowadzonych przez Caritas. W tegorocznej, 21. edycji akcji, wyjątkowo 10 groszy od każdej sprzedanej świecy będzie przekazane na pomoc dzieciom w syryjskich i irackich obozach dla uchodźców.

Być przed mieć

Okres Świąt Bożego Narodzenia, to także czas, gdy zakupowe szaleństwo w naszym społeczeństwie sięga zenitu. Masy ludzkie przy dźwiękach świątecznych przebojów dosłownie przepływają między półkami wielkopowierzchniowych sklepów, kupując zwykle zbyt szybko i o wiele za dużo. Jest to więc dobry moment na chwilę refleksji i dyskusji nad świadomą konsumpcją. Skorzystało z tej sposobności Stowarzyszenie Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, które w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zorganizowało spotkanie „Mieć czy być? Rzecz o odpowiedzialnej konsumpcji”, zapraszając na nie dzieci i rodziców. W takim gronie zastanawiano się nad drogą, którą przechodzą przedmioty zanim do nas trafią, co się z nimi dzieje zanim staną się niepotrzebne oraz nad tym, jak w szale przedświątecznych zakupów zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Gwiazdki warszawskich podwórek

Nowością była dla mnie „Podwórkowa Gwiazdka” – akcja propagująca integrację sąsiedzką i zainicjowana przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Pod tym szyldem, w długie, grudniowe wieczory, warszawiacy spotykają się, by wspólnie świętować w gronie sąsiadów: przygotowują ozdoby choinkowe, ubierają osiedlową choinkę, składają sobie życzenia, śpiewają kolędy, i uczestniczą w przygotowanym wspólnie poczęstunku, nierzadko w czasie spotkania pojawia się Mikołaj. Różnorodność wydarzeń i pomysłowość ich twórców była dla mnie naprawdę zaskakująca – obok występów profesjonalnych zespołów można znaleźć i takie akcje, jak : „Czułe słówka dla sąsiada” (pisanie życzeń dla sąsiadów), świąteczny konkurs karaoke, recital sąsiedzkich przebojów, zajęcia cyrkowe dla młodzieży, pokaz hip-hopu, czy kiermasz świątecznych różności.

– Czasami jest gwar, hałas, wiele atrakcji i nie ma poczucia tej sąsiedzkości. Ale czasami wchodzi się na klatkę schodową, gdzie trwa spotkanie, czy na teren podwórka, gdzie właśnie sąsiedzi ubierają choinkę i to jest strasznie miłe popatrzeć, jak nawet mała grupka się integruje, jak zaczyna poznawać, jak wszystko jest życzliwe i sympatyczne – mówi Agata Konarzewska z CAL-a.

Forma wydarzenia często zależy od tego, kto był inicjatorem sąsiedzkiej imprezy – grupa nieformalna, organizacja pozarządowa czy miejska instytucja (domy kultury, domy pomocy społecznej). Większość zaplanowanych wydarzeń już się odbyła, ale nie wszystkie. Jeśli komuś podoba się ta inicjatywa i chciałby zobaczy, jak wygląda na żywo – czekają nas jeszcze Podwórkowe Gwiazdki w dniach: 21 grudnia przy ul. Kazury, 22 grudnia przy ul. Anielewicza, a 29 grudnia przy ul. Siekierkowskiej (szczegóły na stronie podworkowagwiazdka.blogspot.com).

Jem i pomagam

Nieodłącznym atrybutem polskich świąt jest suto zastawiony świąteczny stół. Ale, by zjedzony przeze mnie obiad mógł komuś pomóc? Sam nie wiem, czy idea akcji „Im więcej jesz, tym bardziej pomagasz” Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce – wprawiła mnie w większe zdumienie czy zachwyt. Podczas 6. edycji wydarzenia, 13 grudnia ponad 300 lokali gastronomicznych w całej Polsce (w tym również w Warszawie) przekazało 10% swojego dziennego obrotu na organizację świąt oraz zakup drobnych prezentów dla podopiecznych stowarzyszenia – dzieci opuszczonych i osieroconych, mieszkających na co dzień w „wioskach SOS”. Wystarczyło wejść na stronę www.wioskisos.org/im-wiecej, wybrać któryś z uczestniczących w projekcie lokali gastronomicznych, a potem wybrać się samemu lub z przyjaciółmi na obiad. W dwóch zeszłorocznych akcjach tego typu zebrano łącznie ok. 50 tys. zł. W tym roku będzie to znacznie wyższa kwota, spodziewają się organizatorzy.

Imprezy dla najmłodszych

Wśród licznie organizowanych w Warszawie imprez świątecznych dla dzieci znajdziemy i takie, na które zapraszały organizacje pozarządowe.

Stowarzyszenie "Nasza Historia" zorganizowało kolejną już edukacyjną grę miejską dla dzieci, tym razem pt. „Luneta Czasu i staropolskie zwyczaje Świąteczne”. Tytułowy wehikuł czasu przeniósł młodych uczestników w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia dawnej Polski. Dzieci, wykonując różne zadania, poznawały świąteczne tradycje i dowiadywały się, jak wyglądały święta ich rówieśników przed wiekami.

„Zamieszanie ze Świętami” czyli interaktywny spektakl dla dzieci zorganizował Teatr Improwizacji AFRONT, który działa pod opieką Fundacji Szafa Kultury. Głównym tematem przedstawienia było zniknięcie świętego Mikołaja oraz tajemnica przedmiotów, które znalazły się pod choinką.

Fundacja African Roots przygotowała świąteczne spotkanie z afrykańską muzyką i kolędami świata. W programie znalazły się m.in.: warsztaty gry na bębnach, rodzinne warsztaty afro dance oraz koncert African Gospels with African drums – kolędy i pieśni w językach afrykańskich (Yoruba, Suahili, Xhosa, Malinke), po polsku i angielsku.

Dla miłośników szopek Bożonarodzeniowych Lokalna Organizacja Turystyczna „Skarbiec Mazowiecki” przygotowała spacery po staromiejskich kościołach. Spacery są przeznaczone dla całych rodzin i będą połączone z konkursem z nagrodami na spostrzegawczość i wiedzę historyczną zdobytą podczas wędrówki. Wycieczki zaplanowano na okres poświąteczny – od 27 do 29 grudnia, szczegóły: historiawkosciolach.pl.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywność lokalna
 • dzieci
 • grupy nieformalne
 • integracja społeczna
 • konsumenci
 • osoby bezdomne
 • przeciwdziałanie ubóstwu
 • rodziny
 • seniorzy
 • tradycja
 • wspólnoty i społeczności lokalne