Przejdź do treści głównej

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2015 wręczone

autor(ka): opr. red. ngo.pl
2015-12-04, 12:33
użytkownik
archiwalne
Prof. Andrzej Jerzmanowski - przewodniczący Rady FNP, prof. Kazimierz Rzążewski, prof. Jerzy Jedlicki, prof. Stanisław Penczek, prof. Maciej Żylicz - prezes FNP
(PAP) Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 24. wręczyła Nagrody Fundacji, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Podczas uroczystości, która odbyła się 2 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie, wyróżnienie odebrali wybitni polscy uczeni - prof. Stanisław Penczek, prof. Kazimierz Rzążewski i prof. Jerzy Jedlicki.

Nagrody Fundacji są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł. Nagrody są przyznawane w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych.

Prof. Stanisław Penczek z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi otrzymał Nagrodę FNP 2015 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie teorii polimeryzacji z otwarciem pierścienia i jej wykorzystanie do syntezy polimerów biodegradowalnych.

Prof. Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie otrzymał Nagrodę FNP 2015 w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za odkrycie zjawiska magnetostrykcji w ultra-zimnych gazach z oddziaływaniem dipolowym.

Prof. Jerzy Jedlicki z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie otrzymał Nagrodę FNP 2015 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za fundamentalne studia nad fenomenem inteligencji jako warstwy społecznej i jej rolą w procesach modernizacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

W obszarze nauk o życiu i o Ziemi w 2015 r. Nagrody nie przyznano.

Kandydatów do Nagrody FNP, zgodnie z jej regulaminem, zgłaszać mogą wybitni przedstawiciele nauki zaproszeni imiennie przez Zarząd i Radę Fundacji. Rolę Kapituły konkursu pełni Rada Fundacji, która dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych recenzentów i ekspertów oceniających dorobek kandydatów.


Źródło: Centrum Prasowe PAP; Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Organizator:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Adres:

Ignacego Krasickiego 20/22, 02-611 Warszawa-Mokotów, woj. mazowieckie

Tel.:

22 845 95 00

Faks:

22 845 95 05

Www:

http://www.fnp.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nauka i technika
  • współpraca z uczelniami